wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Warsztaty w zoo dla całej rodziny - relacja
D. Krawczyk

Problem ochrony środowiska, ochrona bioróżnorodności, dbanie o jakość powietrza we własnym otoczeniu. To tylko niektóre z problemów, które nas dotyczą. Biorąc udział, w „Zielonych warsztatach” najmłodsi mieszkańcy Wrocławia wraz z rodzicami mają okazję zrozumieć, dlaczego ochrona środowiska jest tak ważna.

Reklama

Zajęcia prowadzone w zoo, nazwane „Zielonymi warsztatami”, organizowane są w ramach projektu „Kampania edukacyjno-informacyjna z zakresu ochrony bioróżnorodności oraz ochrony jakości powietrza we Wrocławiu i 10 gminach Dolnego Śląska”. Zajęcia finansowane są z funduszy Unii Europejskiej.

– Zajęcia kierujemy do mieszkańców Wrocławia, głównie rodzin z dziećmi oraz seniorów. Podczas warsztatów dowiemy się o problemach bioróżnorodności, jak dbać o czyste powietrze w naszej okolicy oraz co to jest uchwała antysmogowa. Wszystko w przyjemny dla dzieci sposób, podczas zabawy, w miłej atmosferze. Dodatkowo będzie możliwość posadzenia roślinki w specjalnych pojemnikach, którą później można zabrać do domu – mówi Maciej Michałek z dotlenieni.org. – Do tej pory, w lipcu odbyły się trzy warsztaty, natomiast na sierpień zaplanowanych jest dwanaście. Obecnie jesteśmy w trakcie ustalania harmonogramu tych zajęć. Gdy tylko będzie gotowy, zostanie umieszczony na naszej stronie internetowej – dodaje.

Co przystanek, to nowinka

Podczas warsztatów na uczestników czekają w zoo różne przystanki. W trakcie postoju przy każdym z nich młodzi mieszkańcy usłyszą ciekawostki na temat zwierząt, poznają rodzime gatunki, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. Każdy uczestnik nauczy się również wykonania doniczki z materiałów recyklingowych – przy pomocy plastikowej butelki oraz gazety.

Problemy, których dotyczą zajęcia, często są trudne do zrozumienia nawet przez dorosłych. Katarzyna Pieniawska wraz z Katarzyną Gierczyk z pracowni projektowania zieleni Orenda prosto wytłumaczą więc dzieciom, jakie są najważniejsze zagrożenia dla środowiska. Do tego będą gry i zabawy oraz owocowy poczęstunek. Zapewniona jest też woda do pica. 

Bez zwierząt nie da rady

Oprócz atrakcji, związanych z „Zielonymi warsztatami”, uzyskamy również dostęp do całego wrocławskiego zoo. Po zajęciach, które trwają około godziny, możemy bowiem bezpłatnie zwiedzić ogród zoologiczny.

– Moje dzieci są bardzo zainteresowane warsztatami. W domu staramy się żyć ekologicznie, pilnujemy więc, by nasi synowie dbali o otaczające ich środowisko. Tutaj warsztaty są praktyczne, mogą sami spróbować zasadzić roślinki. Zajęcia są fantastycznie przygotowane przez prowadzące je panie i dzieciom bardzo się podobają. Dodatkową atrakcją jest to, że odbywają się w zoo. Dzieci chętniej je wybiorą niż bibliotekę, tym bardziej że po warsztatach możemy odwiedzić wszystkie mieszkające tu zwierzaki – zapewnia jedna z uczestniczek „Zielonych warsztatów”, mama 4- i 8-latka. 

Poszerzą ofertę

Obecnie spotkania w zoo adresowane są głównie do rodzin, natomiast w przyszłości planowane jest utworzenie warsztatów specjalnie dla seniorów.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w „Zielonych warsztatach”, może się zarejestrować za pośrednictwem formularza na stronie www.dotlenieni.org/warsztaty/. Liczba miejsc jest ograniczona do 20. Szczegółowe informacje na ww. stronie organizatora.

Dominik Krawczyk

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl