wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Strażnicy i dzielnicowi szkolą się z wiedzy o smogu

Około 160 osób bierze udział w seminarium zorganizowanym przez wrocławską straż miejską „Nie dla smog-u”. Mundurowi, aktywiści i miejscy urzędnicy dyskutują o kontrolach pieców, procedurach i wrocławskich programach antysmogowych.

Reklama

Spotkanie zaplanowane jest na cztery dni, rozpoczęło się 3 lutego. Zorganizowała jest wrocławska straż miejska we współpracy z przedstawicielami Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM, MOPS i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Głównym celem seminarium jest zapoznanie wrocławskich policjantów, a przede wszystkim dzielnicowych, którzy na co dzień mają najbliższy kontakt z mieszkańcami, z problematyką smogu oraz programami antysmogowymi we Wrocławiu. Chodzi m.in. o program „Kawka+, Termo Kawka i Lokalny Program Osłonowy.

 - Policjanci dowiadują się  także od strażników miejskich jak wygląda kontrola palenisk i jakie są konsekwencje prawne spalania materiałów niedozwolonych. W seminarium uczestniczą także strażnicy współpracujący z Radami Osiedli. To właśnie dzielnicowi i strażnicy osiedlowi docierają do wspólnot lokalnych gdzie przekazują informacje dotyczące wymiany pieców  i programów osłonowych. Tylko wspólnym wysiłkiem możemy uczynić, że Wrocław będzie miastem bez smogu – relacjonuje Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Podczas seminarium przeszkolonych zostanie ponad 120 policjantów dzielnicowych i 40 strażników współpracując z Radami Osiedli. Mundurowi mają razem także prowadzić wspólne kontrole z zakresu ochrony środowiska oraz akcje informacyjne o zagadnieniach związanych z działaniami antysmogowymi.

Przypomnijmy we wrocławskiej straż miejskiej działa oddział Ochrony Środowiska składający się z 30 etatów. Tzw. ekopatrol zajmuje się m.in. kontrolowaniem wysypisk odpadów, walką z nielegalnymi wywozami śmieci i właśnie zagadnieniem smogu. Ostatnio na wyposażenie strażników trafiły cztery nowoczesne drony, które będą pomagać w walce z nielegalnym spalaniem odpadów w piecach. fot. Waldemar Forysiak 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl