wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sto drzew dla Niepodległej w parku Tysiąclecia
UM Wrocławia

W ramach wrocławskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w piątek, 9 listopada w parku Tysiąclecia posadzono sto brzóz.

Reklama

Sporo osób, w tym dzieci i młodzieży, zjawiło się w piątkowe popołudnie w parku Tysiąclecia. Wszystkich połączyła idea nietypowego uczczenia, przypadającej w niedzielę, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W sumie w części parku od ul. Sukielickiej i Jaksonowickiej, niedaleko toru wrotkarskiego zbudowanego na The World Games 2017, posadzono 100 brzóz oraz dodatkowo 3 dęby.

– Radosne świętowanie stulecia niepodległości naszego kraju może się przejawiać w różnych formach. Jednak tę dzisiejszą w postaci sadzenia drzew uważam za wyjątkową piękną. Jak sądzimy te sto drzew, przez co najmniej najbliższych sto lat, będzie wrocławianom przypominać o tym, że to właśnie tutaj obchodziliśmy tę wspaniałą rocznicę – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który osobiście posadził pierwsze drzewo.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz posadził pierwsze ze stu drzew w parku Tysiąclecia podczas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, fot. Bartosz Moch

Na wszystkich, którzy zdecydowali się odwiedzić tego dnia park Tysiąclecia, czekało wiele dodatkowych atrakcji, w tym m.in. pokazy wojskowe, tworzenie kotylionów, rekonstrukcja historyczna harcerzy z grupy Azymut 95 z Legnicy, taniec z flagami czy występy artystyczne oraz gry i zabawy. Przybyli mogli również liczyć na gorącą zupę i napoje.

Fot. UM Wrocławia

– Sadzenie drzew to jedno z niezwykłych wrocławskich wydarzeń, składających się na całoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości. To świętowanie wydaje mi się jednak najtrwalsze, bo drzewa zostaną z nami na długo i przyszli mieszkańcy Wrocławia też będą mogli je podziwiać. Do tego miejsca zawsze również my będziemy mogli wrócić i wspominać jak świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości – podkreśliła Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej, zorganizowało to wydarzenie.

O parku Tysiąclecia

Park Tysiąclecia znajdujący się pomiędzy osiedlem Nowy Dwór a Autostradową Obwodnicą Wrocławia to największy powojenny park miejski Wrocławia o łącznej powierzchni ok. 80 ha. Rzeka Ślęza dzieli go na część leśną (45 ha) i część rekreacyjną (35 ha). W tej drugiej znajdziemy dziesięć pasów leśnych, z których każde pasmo to jeden typ dolnośląskich lasów. Pasma wyznaczają dziesięć wieków Wrocławia, tworząc kronikę miasta i upamiętniając jego 1000-lecie.

Od lat park jest współtworzony przez mieszkańców Wrocławia. Od 2013 r. co sezon wrocławianie sadzili w nim po około 500 drzew w ramach akcji „Przyjdź i posadź drzewo”. Stanowi on opowieść o historii Wrocławia i przyrodzie Dolnego Śląska. Część rekreacyjna ma charakter pomnikowy, związany z obchodami tysiąclecia Wrocławia w 2000 roku. Ważną rolę pełnią tu pasy leśne symbolizujące dziesięć wieków Wrocławia, przez które przebiegają tzw. Meandry Czasu, czyli starorzecza rzeki Ślęzy.

Fot. UM Wrocławia

W parku istnieje również Dębowa Aleja ESK 2016 oraz tor wrotkarski. W piątek Park Tysiąclecia został wzbogacony o kolejne 103 drzewa.

11 listopada 2018 r. we Wrocławiu

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2018

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2018

Spotkania / Eventy
Termin od 10 listopada 2018 do 12 listopada 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl