wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Jarnołtów-Ratyń”
fot. Patryk Załęczny

29 sierpnia oficjalnie została otwarta odrestaurowana ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Jarnołtów-Ratyń”, która znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Bystrzycy”. Na trasie o długości 6,5 km wyznaczono 14 przystanków, z których każdy oznakowany jest specjalnymi tablicami informacyjnymi. To efekt współpracy gminy Wrocław i Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Reklama

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Jarnołtów-Ratyń” powstała wskutek zawartego 16 lutego 2018 r. porozumienia pomiędzy gminą Wrocław a Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych we Wrocławiu. Jego głównym celem jest wzajemne wspieranie działalności dotyczącej eksponowania wartości przyrodniczych, popularyzacji ochrony przyrody, walorów krajobrazowych, a także wartości historycznych i kulturowych. Co więcej, dzięki porozumieniu będzie można podejmować jeszcze więcej przedsięwzięć na terenie parku, które pozwolą ukształtować postawy proekologiczne wśród mieszkańców.

W trakcie oficjalnego otwarcia odrestaurowanej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej znajdującej się na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Bystrzycy”, nie zabrakło przedstawicieli Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, który partycypował w projekcie, wiceprezydent Wrocławia Magdaleny Piaseckiej, a także przedstawicieli Nadleśnictwa Miękinia i dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Piotra Śniguckiego.

– Edukacja proekologiczna jest niezmiernie ważna, stąd między innymi nasze porozumienie z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Przemierzając odresturowaną ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną można w pięknych okolicznościach poznawać dziką przyrodę, zarazem wykształcając w sobie odpowiednie postawy proekologiczne. Zachęcam do odwiedzin tego miejsca, zaprzyjaźniając się z najbliższą okolicą – mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych

Na otwarciu pojawiły się także dzieci z wrocławskiego przedszkola Bajkolandia, które uczestniczyły w specjalnie zorganizowanych zajęciach edukacyjnych, poprowadzonych przez Pawła Sendeckiego z Zespołu Dolnośląskich Parków Krajobrazowych. Dzieci mogły nie tylko dowiedzieć się wiele o otaczającej je przyrodzie, ale także zaobserwować mnóstwo niezwykłych gatunków ptaków, które zadomowiły się na obszarze parku obejmującego dolny bieg Bystrzycy na odcinku między Jarnołtowem a Ratyniem.

– Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna co prawda była już wyznaczona, jednak dopiero teraz, dzięki uprzejmości pani prezydent Magdaleny Piaseckiej i podpisanemu porozumieniu, została w całości odrestaurowana, a także doczekała się specjalnych tablic informacyjnych, zawierających treści edukacyjne, tak aby każdy był w stanie zagłębić się w tajniki tego obszaru – mówi Piotr Śnigucki, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Na trasie o długości 6,5 km ustawiono aż 14 przystanków, z których każdy oznakowany jest specjalną tablicą informacyjną. Ścieżka rozpoczyna się i jednocześnie kończy na osiedlu Jarnołtów, na które sprawnie można dostać się komunikacją miejską. Prowadzi przez drogi gruntowe, ścieżki wśród łąk, a także leśne alejki. Co więcej, cała trasa jest także przejezdna dla rowerów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl