wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Rośliny ozdobne - Zielony Mecenat

Redakcja www.wroclaw.pl,
Rabaty bylinowe Fot. ZZM Wrocław
Rabaty bylinowe

Roślinność ozdobna, z kwiatów lub liści, niska lub średniowysoka wzbogaca miejski krajobraz i nierzadko przyczynia się do wzrostu bioróżnorodności. Może tutaj znajdziesz coś ciekawego dla siebie!

Reklama

Rabaty bylinowe

10 z 3-letnią pielęgnacją: 7 500 zł

Rabaty bylinowe to ozdobna roślinność wieloletnia (głównie gatunki kwitnące, czasem też trawy ozdobne) sadzona na większych powierzchniach. Dają pożytki głównie pszczołom, gdyż zazwyczaj tworzą je rośliny miododajne. Stanowią też atrakcyjny akcent w przestrzeni.

Na jednym metrze kwadratowym, w zależności od gatunku i odmiany danej rośliny (przede wszystkim jej wielkości), sadzi się bardzo różną liczbę sztuk (do 10, gdy rośliny są wysokie i nawet do 40, gdy są bardzo niskie).

Rabatę zakłada się wczesną wiosną lub jesienią (wrzesień/październik). Po posadzeniu roślin, mulczuje się podłoże i obficie podlewa. Pielęgnacja rabat polega na ich odchwaszczaniu, podlewaniu, nawożeniu i, jeśli zajdzie taka konieczność, uzupełnianiu roślin.

Żywopłot, ZZM Wrocław

Żywopłot

10 mb. z 3-letnią pielęgnacją: 2 000 zł

Żywopłot to przede wszystkim bariera przed hałasem i zanieczyszczeniami, ale też żywe ogrodzenie kwater z różnorodną roślinnością, element większej kompozycji. Mogą stanowić także miejsce gniazdowania dla ptaków i schronienie dla owadów.

Żywopłoty tworzą krzewy (np. ligustr, bukszpan) albo odpowiednio przycinane drzewa (np. grab, buk, czy klon polny).

Przed sadzeniem należy ziemię przekopać na głębokość ok. 50 cm, aby ją spulchnić i napowietrzyć. Rośliny na żywopłot sadzimy w dwóch rzędach naprzemiennie (co daje 5-7 sztuk na 1 mb).

Pielęgnacja gwarancyjna obejmuje przycinanie żywopłotu, podlewanie i ewentualnie nawożenie, jeśli jest konieczne, a także wymianę uszkodzonych roślin.

Krzewy okrywowe, ZZM Wrocław

Krzewy okrywowe

10 z 3-letnią pielęgnacją: 3 000 zł

Krzewy okrywowe pozwalają na zazielenianie dużych powierzchni zwartą okrywą roślinną. Mogą też stanowić interesującą alternatywę dla trawnika w pasach drogowych. Takie krzewy zwykle są atrakcyjne dla zapylaczy (kwiaty) lub ptaków (owoce). Są także atrakcyjne wizualnie. Mogą pięknie kwitnąć wiosną, przebarwiać się jesienią, ale też mieć atrakcyjne zabarwienie pędów albo liści (żółto-zielone, bordowe).

Na 1 sadzonych jest zwykle 5-7 sztuk roślin. Po posadzeniu podlewamy krzewy, a następnie robimy to regularnie w okresie wegetacyjnym przez okres trwania gwarancji i pielęgnacji. Przez ten czas krzewy są także odchwaszczane, a jeśli zajdzie taka konieczność – wymieniane na nowe rośliny.

Pnącza, ZZM Wrocław

Pnącza

10 mb. z 3-letnią pielęgnacją: 1600 zł

Pnącza są roślinami, które potrafią wspinać się na pionowe konstrukcje, a nawet ściany. Z powodzeniem można je wykorzystywać do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej w mieście, a także bioróżnorodności – pnącza mogą być miododajne oraz posiadać owoce, które lubią ptaki.

Sadzimy je późną jesienią lub wczesną wiosną, w jednym rzędzie, dwie rośliny na 1 mb, wykorzystując istniejące podpory (jak balustrady) lub montując specjalnie do tego przeznaczone (np. na wiatach przystanków komunikacji miejskiej).

Początkowo trzeba je przymocować do podpory, aby je „zachęcić” do wspinania się. Ziemię wokół roślin przykrywamy kilkucentymetrową warstwą kory. Po posadzeniu pnącza przycinamy, żeby się zagęściły i obficie podlewamy, robimy to też regularnie w trakcie trwania pielęgnacji gwarancyjnej.

W kolejnych latach usuwa się pędy chore, przemarznięte, połamane, nadmiernie rozrośnięte, zagłuszające otoczenie. Niektóre pnącza wymagają specjalnego cięcia, które zwiększy kwitnienie bądź owocowanie (np. glicynie, powojniki, aktinidie i winorośle).

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl