wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rośliny oczyszczające powietrze w naszych domach. Jak wybrać? [WIDEO]

Jak wybrać roślinę oczyszczającą powietrze w mieszkaniu? Na co należy zwrócić uwagę? Co jest najważniejsze w doborze roślin - ich ilość czy wielkość? Na te i inne pytania odpowiada Tomasz Rypniowski, doradca klienta OBI.

Reklama

Fitoremediacja to metoda oczyszczania i detoksykacji środowiska. Wykorzystuje zdolność niektórych gatunków roślin do pochłaniania szkodliwych związków i przerabiania ich na związki nietoksyczne lub magazynowanie ich w swoich organach.

– W procesie fotosyntezy rośliny pobierają dwutlenek węgla, przekształcając go w tlen i jednocześnie zmniejszając temperaturę otoczenia i podwyższając wilgotność – wyjaśnia Tomasz Rypniowski.

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Jedną z licznych roślin skutecznie oczyszczających powietrze w pomieszczeniu jest Palma Areka. Preferuje ona stanowiska słoneczne i wilgotne oraz nawożenie raz w tygodniu nawozami płynnymi.

Kolejną rośliną jest bluszcz, popularne są zarówno odmiany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w tym odmiana Lady Frances.

Bluszcz Lady Frances, fot. Redakcja Wroclaw.pl

Królową ozdabiającą polskie salony od lat jest Monstera Deliciosa. Dzięki swoim dużym liściom może pochłaniać olbrzymie ilości zanieczyszczeń. Lubi stanowiska półcieniste do cienistych, jednak na tych drugich liście nie mają powcinań ani dziurkowań.

Wężownica to jedna z popularniejszych roślin stosowanych w pomieszczeniach. Dzięki prostocie w uprawie znalazła zastosowanie jako roślina dekorująca biura. Lubi stanowiska słoneczne, nawozimy ją dwa razy w miesiącu nawozami rozpuszczalnymi.

Wężownica, fot. Redakcja Wroclaw.pl

Epipremnum Złociste to kolejny przykład rośliny cieszącej się uznaniem w naszych domach. Jest to pnącze egzotyczne, dlatego można je prowadzić w formie rośliny oplatającej paliki, bądź przewieszającej się jako roślina zwisająca z szafek.

Epipremnum Złociste, fot. Redakcja Wroclaw.pl

W jakich miejscach stawiać rośliny i co jest kluczowe?

Rośliny powinniśmy stawiać w pomieszczeniach, gdzie najczęściej przebywamy, np. w salonie, kuchni, sypialni. Kluczowe znaczenie dla oczyszczenia powietrza przez rośliny ma ich ilość.

– Przyjęte jest, żeby w pomieszczeniu ok. 20 mkw. przypadało od 5 do 10 roślin – mówi Tomasz Rypniowski. – Wymienione gatunki poradzą sobie w miejscach słabiej naświetlonych, jednak dla efektywniejszego wzrostu oraz skuteczniejszego oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków powinniśmy wybrać dla nich miejsca maksymalnie nasłonecznione. Pamiętajmy też o regularnym nawożeniu i podlewaniu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl