wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pomóż dotlenić Wrocław

Pomóż dotlenić Wrocław

9 maja 2017 r. , we Wrocławiu ruszył nowy eko – projekt Beata Jackowska
9 maja 2017 r. , we Wrocławiu ruszył nowy eko – projekt

We Wrocławiu rusza nowy eko – projekt. Fundacja Dotlenieni.org wraz z władzami miasta i lokalnym biznesem proponuje mieszkańcom, aby wskazali miejsca, w których zostaną nasadzone rośliny. 9 maja krzewy posadzono przy ul. Skwierzyńskiej.

Reklama

To kolejny etap projektu. Wcześniej organizacja Dotlenieni.org przeprowadziła ankietę na swojej stronie, gdzie mieszkańcy mogli wskazywać miejsca, w których chcieliby więcej zieleni. Po skonsultowaniu czy takie nasadzenia są możliwe – wybrano ponad 80 miejsc. Jednak nadal można zgłaszać kolejne projekty. We wtorek, przy Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu. posadzono  rośliny. Pierwszy w ziemię wbił szpadel prezydent Rafał Dutkiewicz. Po kilkunastu minutach teren przyszkolny wzbogacił się o kilkadziesiąt krzewów.

Dotleniaj w pracy

Organizacja dotlenieni.org ma za zadanie także uświadamiać o ważnej roli zieleni w życiu człowieka. Środowisko, w którym ludzie spędzają większość swojego dnia, ma ogromny wpływ na ich zdrowie.

Chodzi także o miejsce, w którym pracujemy. W pomieszczeniach biurowych często jest za mało światła, cały dzień pracownik skazany jest na sztuczne doświetlanie. Klimatyzacja i kaloryfery wysuszają powietrze. Monitory komputerowe, drukarki, kopiarki niekorzystnie wpływające na nasze samopoczucie. Rośliny w biurze zwiększają wilgotność powietrza, działają nawilżająco. Większość z nich pochłania szkodliwe substancje – jak naturalny filtr oczyszczają powietrze. Ponadto szacuje się, że dzięki roślinom doniczkowym można zwiększyć produktywność pracowników od 10 do 15%. Jednocześnie o 12% zmniejsza się liczba popełnianych przez nich błędów.  

W terenie

Drzewo działa jak klimatyzator. Jego efekt chłodzący przyrównuje się do pracy 5 klimatyzatorów przez 20 godzin na dobę. Rośliny wpływają również korzystnie na skład powietrza, neutralizując zanieczyszczenia, które pojawiają się w wyniku działalności człowieka. Drzewa wytwarzają ponadto silne pole energetyczne; wydzielane przez nie olejki eteryczne mają działanie kojące, a nawet lecznicze.

Człowiek zużywa średnio 176 kilogramów tlenu rocznie, dorodne drzewo produkuje go około 118 kilogramów. To samo drzewo pochłania przy tym zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla dostarczane przez dwa gospodarstwa jednorodzinne. Naukowcy dowiedli, że osoby mieszkające w okolicy lasu chorują 20% rzadziej niż osoby mieszkające z dala od terenów zielonych. Inwestując w zieleń poprawiamy jakość życia, środowiska i skutecznie dbamy w nasze wspólne dobro.

Zielona Mapa Miasta

Organizacja wskazuje fundatorom – czyli wrocławskiemu biznesowi miejsca, w których można już nasadzać drzewa. Pozostaje tylko wybranie rodzaju i liczby krzewów, które zamierzają ufundować wybranej przez siebie placówce.  – Chcesz, aby w Twojej okolicy pojawiło się więcej zieleni? Marzą Ci się zielone osiedla, pełne krzewów szkolne i przedszkolne podwórka? Chciałbyś oddychać pełną piersią?

Więcej informacji znajdziecie na stronie.

Dołączyć do społeczności Dotlenieni.org można na kilka sposobów:

  • Możesz wybrać jeden lub kilka punktów umieszczonych na Zielonej Mapie Miasta i zazielenić go poprzez zakupienie sadzonek.
  • Możesz pomóc podczas akcji nasadzania krzewów.
  • Możesz wskazać mapie miejsce, które Twoim zdaniem należy zazielenić.
  • Możesz także wesprzeć nasze działania jako jeden z organizatorów-wolontariuszy.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl