wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odkrywamy wrocławskie parki: park Popowicki. Jak dojechać, co zobaczyć? Bulodrom, pomnik samotności [ZDJĘCIA]

Odkrywamy wrocławskie parki: park Popowicki. Jak dojechać, co zobaczyć? Bulodrom, pomnik samotności [ZDJĘCIA]

Emilia Iwanicka-Pałka,

Park Popowicki leży blisko Odry, za co w 1997 r. zapłacił wysoką cenę. To właśnie on – najbardziej spośród wszystkich wrocławskich – ucierpiał w czasie powodzi tysiąclecia. Szybko jednak ruszyła jego odbudowa, dzięki czemu dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez wrocławian. Jak dojechać, co można tu zobaczyć?

Reklama

Park Popowicki, nazywany też Polaną Popowicką, leży w zachodniej części Wrocławia, w pobliżu osiedla Popowice. Teren o powierzchni 16,5 ha od północy graniczy z groblą nadodrzańską, od wschodu z nasypem kolejowym, a jego pozostałe granice wyznaczają ulice Popowicka i Wejherowska.

Park powstał na dawnych terenach spacerowych i rekreacyjnych. Była tam gospoda, budynki sportowe, a także restauracja i podium dla muzyków.

Po budynkach nie ma już śladu, ale ciekawą pozostałością z przeszłości jest kamień narzutowy z inskrypcją JAHNWEISE (pamiątka po dawnej łące). Można go znaleźć obok dębu w północnym pasie drzew.

Park Popowicki dzieli się wyraźnie na dwie części

Południowa, z wejściem od ul. Popowickiej, jest gęsto zarośnięta drzewami, a północna kusi odwiedzających rozległą polaną. W parku dużo jest dębów szypułkowych (w tym okaz o blisko 4-metrowym obwodzie pnia), a w pobliżu polany zobaczyć można zjawiskowy dąb błotny. Rosną tam również klony, wiązy i topole białe.

Galeria zdjęć

Połączenie polany i terenu zadrzewionego sprawia, że park Popowicki to doskonałe miejsce zarówno na spacer czy bieganie, jak i na piknik oraz różnego rodzaju gry. A oto, co warto tam zobaczyć.

Artystyczna samotność czyli 45 betonowych bloków

W parku Popowickim znajduje się rzeźba Barbary Kozłowskiej złożona z 45 betonowych bloków, zktórych każdy ma kształt cyfry „1”. Jest to interpretacja poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża„Samotność”.

Między cyframi można swobodnie spacerować, dzięki czemu dzieci często traktująinstalację jak labirynt, a dla starszych bywa ona oryginalnym miejscem do fotografowania. Ile wspólnego to miejsce ma z samotnością? Oceńcie sami.

Bulodrom dla amatorów kul i świnki w parku Popowickim

Park Popowicki chętnie odwiedzają osoby grające w bule. Powstał tam bulodrom, czyli specjalne boisko przeznaczone dla wielbicieli tej dyscypliny. Tuż przy bulodromie widnieje tablica informacyjna, na której w prosty sposób przedstawiono zasady gry w bule (można się z niej dowiedzieć, co to jest „świnka”).

Wokół ustawione są ławeczki, więc rozgrywki w bule możecie śmiało prowadzić w towarzystwiekibiców. Dla wielbicieli innych sportów są stoliki z planszami szachowymi.

Plac zabaw z torem przeszkód

Plac zabaw leży w północnej części parku. Ponieważ są tam zjeżdżalnie, huśtawki, piaskownica i linowy tor przeszkód, jest to miejsce atrakcyjne dla dzieci w różnym wieku. W pobliżu placu zabaw jest też siłownia na świeżym powietrzu.

Galeria zdjęć

Park Popowicki to prawdziwe zielone płuca Popowic. Wystarczy przejść pas leśny i człowiek już znajduje się w innym świecie: spokój, cisza i zieleń. Polana Popowicka ma elipsoidalny kształt, więc można po niej spacerować, biegać, jeździć na rowerze właściwie bez końca. Od 28 lat mieszkam na Popowicach, więc na własne oczy widziałem, jak nasza Polana, przez to, że jest nieco wglębiona, uratowała osiedle przed zalaniem w lipcu 1997 roku. Przez Polanę przechodzi 17. południk, co chcieliśmy uczynić atrakcją Wrocławia, ale na razie się nie udało. Samotne Jedynki to rzeźba, która ma praktyczne zastosowanie. Dzieci uważają ją za labirynt i chętnie bawią się w chowanego.
Tomasz Kapłon, red. nacz. portalu popowicewroclaw.pl

Jak dojechać do parku Popowickiego?

To miejsce dobrze skomunikowane z centrum miasta – można tam dojechać na przykład z pl. Jana Pawła II autobusami 103 i 104 (przystanek Popowice).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl