wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odpady zielone znowu są odbierane

Odpady zielone znowu są odbierane

Odpady zielone wyrzuca się do brązowych worków UM Wrocławia
Odpady zielone wyrzuca się do brązowych worków

Od początku marca wznowiony został odbiór odpadów zielonych tam, gdzie wrocławianie prowadzą selektywną zbiórkę odpadów.

Reklama

Odpady tego typu wyrzuca się do worków w kolorze brązowym. – Wśród śmieci segregowanych to właśnie odpady zielone stanowią największą ich część ˜– wyjaśnia Anna Bytońska z Ekosystemu. – Dużo opadów zielonych jest wiosną. Szczególnie w maju i czerwcu, kiedy mieszkańcy przygotowują ogródki, przycinają gałęzie i koszą trawę. Największy jednak wzrost ilości tych odpadów przypada na jesień –  przede wszystkim październik i listopad, wiąże się to z kolei z grabieniem opadających liści – dodaje Bytońska.Zimą odpady zielone nie były odbierane, za wyjątkiem choinek.

W zeszłym roku odebrano prawie 12,6 ton odpadów zielonych (licząc z choinkami, których było ponad 200 ton). W tym roku w styczniu i w lutym odebrano ponad 180 ton choinek. – Przyjmując, że jedna choinka waży średnio 10 kg można oszacować liczbę odebranych choinek na 18 200 sztuk – dodaje Anna Bytońska.

Harmonogram odbioru odpadów zielonych jest podawany na stronach firm, które odbierają śmieci w poszczególnych częściach miasta. Wszystkie potrzebne informacje są umieszczone także na stronie Ekosystemu.

Odpady zielone można tez kompostować w przydomowych kompostownikach lub przywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do PSZOK-a jednorazowo można przywieźć maksymalnie 6 worków z odpadami zielonymi o pojemności od 60 do 120 l.

Od 2017 roku zmieni się nieco system odbioru odpadów, w tym odpadów zielonych, które będą odbierane także w miesiącach zimowych. Nie będzie więc osobnej akcji odbierania choinek. To jedna z kilku zmian, ponieważ zmienią się też zasady odbioru odpadów szklanych (mieszanie szkła białego i kolorowego oraz odbiór bezpośrednio od mieszkańców w zabudowie jednorodzinnej i zagęszczenie pojemników w zabudowie wielorodzinnej) oraz zwiększona zostanie częstotliwość odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl