wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Niebłahy problem śmieci
Reklama

Utrzymanie czystości i porządku w gminach reguluje od 1 stycznia 2012 roku zmieniona ustawa sejmowa, którą często określa się jako rewolucyjną. To gmina stanie się "posiadaczem odpadów komunalnych wytworzonych między innymi na terenie nieruchomości zamieszkałych" i gmina będzie się zajmować ich wywozem.

W czwartek 29 grudnia 2011 na konferencji prasowej w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego poinformowano o wprowadzaniu w życie tej zasadniczej zmiany. Oprócz generalnego organizowania wywozu śmieci na gminy został nałożony obowiązek osiągania w określonym czasie określonych poziomów

 

- odzysku papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła,

- recyklingu odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

- redukcji masy odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania.

Opłata, jaką będą uiszczać gminom właściciele nieruchomości za wywóz śmieci będzie określana zasadniczo na podstawie deklaracji o ilości odpadów.

Znowelizowana ustawa wchodzi w życie już za dwa dni, ale na jej pełne wdrożenie przewidziano półtora roku. Harmonogram działań wygląda następująco:

01.2012r. - wejście w życie ustawy utrzymaniu czystości i porządku w gminach,

30.06.2012r. – uchwalenie Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami,

31.12.2012r. – przyjęcie niezbędnych uchwał Rady Miejskiej,

1.01.2013 - 30.06.2012 – ostateczne przygotowanie systemu, rozstrzygnięcie przetargów

1.07.2013 - ostateczny termin przejęcia obowiązku odbierania odpadów przez gminy.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób naliczane będą opłaty dla nieruchomości zamieszkałych. Może to być powiązane z liczbą osób zamieszkujących nieruchomość lub powierzchnią użytkową lokalu, lecz, jak mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Andrzej Wąsik, bardziej prawdopodobne jest połączenie tej płatności z wysokością zużycia wody.

Równolegle z przygotowaniem nowego systemu wywozu odpadów rozwijane są formy selektywnego zagospodarowania śmieci. Między innymi w ramach pilotażowego projektu na wybranych fragmentach Cmentarza Grabiszyńskiego ustawia się pojemniki do zbierania wyłącznie odpadów zielonych.

W styczniu przy ul. Michalczyka 23 zostanie uruchomiony pierwszy punkt gromadzenia odpadów, do którego każdy mieszkaniec miasta będzie mógł przynieść śmieci problemowe, takie jak termometry, chemikalia, sprzęt RTV i AGD, przepracowane oleje, opony, opakowania.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl