wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kosz zajęty? Tryb parkowy przestaw na górski. Nie zostawiaj swoich „śladów” w parkach

Kosz zajęty? Tryb parkowy przestaw na górski. Nie zostawiaj swoich „śladów” w parkach

Bartosz Moch,

Tabliczki edukacyjne pojawiają się w kilku wrocławskich parkach ZZM Wrocław
Tabliczki edukacyjne pojawiają się w kilku wrocławskich parkach

W parkach jest tyle tajemniczych śladów... nie zostawiaj kolejnych - zaczęła się akcja o nieśmieceniu. Specjalne tabliczki zostały ustawione w parkach: Wschodnim, Zachodnim, Południowym, Grabiszyńskim i na Górce Skarbowców. Po weekendzie wywozi się stamtąd nawet dwa razy więcej odpadów niż rok temu.

Reklama

„W parkach jest tyle tajemniczych śladów... nie zostawiaj kolejnych” - specjalne tabliczki edukacyjne z takim przesłaniem pojawiły się w parku Południowym, Grabiszyńskim i na Górce Skarbowców, Wschodnim oraz Zachodnim.

Komunikaty są dwujęzyczne - w języku polskim oraz ukraińskim. Dodatkowo na koszach widnieją specjalne naklejki informujące, żeby zabrać śmieci ze sobą, jeżeli kosz jest przepełniony a przy parkach pojawiają się plakaty na wiatach przystankowych („Nie dokarmiaj, jeśli jestem już pełen”).

100 proc. więcej odpadów wywożonych z parku Południowego

Problem zwiększonej liczby odpadów na terenach zielonych narasta. Z pięciu wymienionych parków wywozi się aktualnie ok. 20 ton śmieci tygodniowo.

Problem zwiększonej liczby odpadów w parkach narasta. Choćby z cennego, zarówno z powodów historyczno-kulturowych, jak i przyrodniczych, parku Południowego wywozimy dwa razy więcej śmieci, niż w 2021 r. W tygodniu wykonawca zbiera prawie 5,5 t odpadów, z czego „tylko” po weekendzie 1,5 tony. W miesiąc to już 22 tony, co wypełniłoby pół ciężarówki TIR. To rodzi dodatkowe koszty, co i tak w tym przypadku nie jest najważniejsze
Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

W parku Grabiszyńskim i na Górce Skarbowców ZZM wywozi tygodniowo ok. 8 t śmieci (połowa więcej niż rok temu), ze Wschodniego - dwie tony (też o połowę więcej), a z Zachodniego - ok. 4 ton (o 30 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze).

Śmieci groźne dla zwierząt

Przepełnione kubły penetrują zwierzęta, zwłaszcza ptaki, co nie tylko zwiększa bałagan na terenach zielonych, ale przede wszystkim jest dla nich szkodliwe. W wielu miejscach śmieci przyciągają lisy, dziki czy szczury, co powoduje dodatkowe zniszczenia.

– Zapraszamy do parków i na tereny zieleni, jednak nieustannie apelujemy by odpowiednio z nich korzystać i dbać o przyrodę. Jeśli chcemy cieszyć się z kaczek w stawach, wiewiórek na drzewach, śpiewu ptaków, czy po prostu z parkowej roślinności, to musimy o to wszystko razem zadbać – prosi Marek Szempliński.

Przepełniony śmietnik? Nie dorzucaj „na siłę”

Nie śmiecenie i wyrzucanie odpadów do kubłów to jedno, ale z drugiej strony warto również pamiętać, że jeżeli śmietnik jest już przepełniony, to spróbujmy nie dorzucać do niego „na siłę” kolejnych odpadów.

Galeria zdjęć

Na szlakach górskich nie ma kubłów, więc obowiązuje zasada, że turysta zabiera wszystko, co przyniósł ze sobą. Warto to wziąć pod rozwagę i upychając butelki do zapełnionego kubła w niedzielę wieczorem pamiętać o tym, że do rana, zanim odpowiednie służby wywiozą śmieci, te resztki mogą zabić jakieś stworzenia. Już na etapie wybierania się do parku warto nie zabierać ze sobą niepotrzebnych rzeczy, z którymi potem nie będziemy mieli co zrobić
Marek Szempliński, ZZM we Wrocławiu

Pamiętajmy także, żeby nie wyrzucać np. petów po papierosach na parkowe alejki oraz o tym, że grillowanie niszczy polany, dlatego jeżeli chcemy zrobić sobie grilla na zielonych terenach, zorganizujmy go w miejscu do tego przeznaczonym. Za ewentualne zniszczenia można zostać wezwanym przez Straż Miejską do pokrycia szkód. Możemy też zarobić mandat np. za stworzenie zagrożenia pożarowego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl