wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ekopatrole sprawdzają piece – nawet 90 interwencji dziennie

Ekopatrole sprawdzają piece – nawet 90 interwencji dziennie

Grafika nawołuje do niepalenia śmieci www.wroclaw.pl
Grafika nawołuje do niepalenia śmieci

Tegoroczny sezon grzewczy w pełni. Niestety wciąż niektórzy w piecach palą śmieci. Od 12 do 18 lutego strażnicy miejscy sprawdzili czym się pali na 267 posesjach, nałożyli 7 mandatów na sumę 800 zł i skierowali 1 wniosek o ukaranie do sądu. W styczniu tego roku przeprowadzono 788 kontroli.

Reklama

Od 1 do 31 stycznia 2018 r. funkcjonariusze ekopatrolu Straży Miejskiej Wrocławia sprawdzili czym się pali w piecach na 788 posesjach. Nałożono 14 mandatów na sumę 3100 zł. W 2 przypadkach skierowano do sądu 2 wnioski o ukaranie.

– Płyty meblowe, plastikowe butelki, stare ramy okienne, stara odzież i kolorowe czasopisma, to według doświadczenia ekopatrolu śmieci, którymi najczęściej nieodpowiedzialni mieszkańcy palą, a przy okazji nas trują – wylicza Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Wrocławia i dodaje, że nie wolno też spalać „zielonych odpadów” na działkach. – Można się ich pozbyć gromadząc w brązowych plastikowych workach, które zostaną zabrane przez firmę sprzątającą – dodaje Waldemar Forysiak.

Przypominamy, że jeżeli w wyniku kontroli zostanie potwierdzone palenie odpadów w domowych piecach, kominkach czy ogniskach strażnicy mogą nałożyć mandat do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu strażnik kieruje sprawę do sądu rejonowego.

źródło: Straż Miejska Wrocławia 

Nawet 90 interwencji dziennie

W lutym 2018 r. w ekopatrolu straży miejskiej pracuje 30 osób. Kontrole pieców mogą też przeprowadzać, specjalnie przeszkoleni strażnicy osiedlowi. Dziennie, zwłaszcza gdy spada temperatura, straż miejska otrzymuje ok. 100 zgłoszeń od mieszkańców, którzy interweniują widząc kłęby dymu wylatujące z kominów.

– Staramy się w danym dniu podjechać pod wskazany adres, ale z powodu wielu zgłoszeń może się zdarzyć, że kontrole przeprowadzimy nazajutrz. Po kilku dniach nasze patrole sprawdzają też czy interwencja odniosła skutek i właściciel posesji przestał palić w piecu śmieciami – dodaje Waldemar Forysiak.

Kontrola spalania odpadów w 2017 r.

Przeprowadzono 4028 kontroli, w tym w piecach 3409 i na powierzchni ziemi – ogniska 619 kontroli. W wyniku, których podjęto 146 interwencji, w tym udzielono 25 pouczeń, nałożono 114 mandatów karnych na kwotę 27.600 zł i sporządzono 7 wniosków o ukaranie do sądu rejonowego.

Kontrola spalania odpadów w 2016 r.

Przeprowadzono 2332 kontrole, w tym w piecach 2054 i na powierzchni ziemi – ogniska 278 kontroli. W wyniku, których podjęto 155 interwencji, w tym udzielono 14 pouczeń, nałożono 128 mandatów karnych na kwotę 25.800 zł i sporządzono 13 wniosków o ukaranie do sądu rejonowego.

Śmieci do śmietnika – nie do pieca

Najwięcej toksycznych substancji powstaje w trakcie spalania plastików, gumy, podkładów kolejowych czy mebli z płyt wiórowych. Również spalanie kartonów po mleku czy napojach i błyszczącego kolorowego papieru jest szkodliwe – ich integralnym składnikiem jest m.in. folia, którą są pokryte.

Palenie śmieci w domowym piecu powoduje powstawanie wielu toksycznych substancji, które wydostają się z niego wraz z gazami wylotowymi. Wśród nich znajdują się m.in. metale ciężkie, pyły, tlenki siarki i azotu. Do zdecydowanie groźniejszych należą rakotwórcze i silnie toksyczne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz liczne związki chloru, np. dioksyny, które są bardziej trujące niż cyjanek potasu.

Tu zgłaszamy palenie śmieciami: 

Patrol antysmogowy – planowane kontrole

Sprawdź, gdzie będą kontrole antysmogowe.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl