wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kompostowniki dla mieszkańców – można jeszcze skorzystać

Kompostowniki dla mieszkańców – można jeszcze skorzystać

źródło: Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia
źródło: Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia od kilku lat prowadzi program udostępniania mieszkańcom i placówkom oświatowym kompostowników do przydomowego przetwarzania odpadów zielonych i kuchennych. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Reklama

Kompostownik to specjalny pojemnik, dzięki któremu możemy zagospodarować zebrane podczas porządków resztki roślin, opadłe liście, ściętą trawę, czy chwasty. Mogą tam też trafić domowe odpady organiczne takie jak skorupki z jaj, obierki z warzyw, czy skórki z owoców. Kompostownik jest praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem – obniża cenę za wywóz odpadów i daje możliwość wyprodukowania za darmo wartościowego kompostu oraz świetnie wpisuje się w ideę zagospodarowania odpadów w obiegu zamkniętym.

Kto może z skorzystać programu?

Program skierowany jest do wrocławian (posiadających przydomowe ogródki) oraz wrocławskich placówek oświatowych, które dysponują miejscem pozwalającym na ustawienie pojemnika w sposób nie stwarzający uciążliwości innym mieszkańcom, dysponują odpadami ulegającymi biodegradacji oraz mają możliwość zagospodarowania wytworzonego kompostu. Użyczenie jest na okres 3 lat, następnie przechodzi na własność.

Mieszkańcy mogą otrzymać 1 kompostownik, placówki maksymalnie 2 szt. Do tej pory miasto przekazało blisko 2000 kompostowników, a kolejne ponad 450 szt. czeka na przekazanie. 

– Chcemy, aby każdy chętny miał możliwość skorzystania z tego programu  Przy czym, w okresie trwania umowy użyczenia, użytkownik jest zobowiązany do składania rocznego sprawozdania dotyczącego ilości przetworzonych odpadów – mówi Marcin Obłoza z UM we Wrocławiu. 

Składanie wniosków i odbieranie kompostowników

Wnioski o  użyczenie kompostowników należy składać w siedzibie Wydziału Środowiska i Rolnictwa  Urzędu Miejskiego Wrocławia, przy ul. Hubskiej 8-16, w BOK 5 - sala na parterze lub sekretariacie - I piętro, pokój 127. Przyjmowane są w trybie ciągłym, decyduje kolejność zgłoszeń.

Odbiór pojemników również w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia przy ul. Hubskiej 8-16. 

Jak otrzymać kompostownik [PROCEDURY]

Wrocławskie kompostowniki 

Kompostowniki mają trwałość określoną na ok. 12 lat oraz są objęte gwarancją producenta w całym okresie obowiązywania umowy.

  • Kompostowniki są w formie złożonej w kartonach o wymiarach 950x290x410 mm.
  • Pojemność kompostownika – 720 l.
  • Kompostownik TERMO–700 pozwala na poddanie kompostowaniu przy pełnym wykorzystaniu i przestrzeganiu zaleceń eksploatacyjnych 1274 kg bioodpadów rocznie, co zostało. udokumentowane odpowiednimi badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Użytkownicy oprócz kompostownika otrzymują instrukcję montażu, instrukcję prawidłowego użytkowania, informację na temat sposobu określania ilości odpadów poddanych kompostowaniu oraz wzór sprawozdania.

Szczegółowe informacje dotyczące programu są dostępne TUTAJ

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl