wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kierowcy i motorniczowie MPK piją wrocławską kranówkę

Kierowcy i motorniczowie MPK zamienili plastikowe butelki z wodą na ekologiczne bidony wielokrotnego użytku. fot. MPK Wrocław

MPK i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji łączą siły. Dzięki temu zamiast wody kupionej w plastikowych butelkach pracownicy MPK będą pić wrocławską kranówkę z ekologicznych bidonów.

Reklama

Pracownicy wrocławskiego MPK rocznie zużywali 230 000 butelek wody (1,5 l) generując przy tym duże ilości plastikowych odpadów. – Dzięki porozumieniu z wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, dziś zastępujemy je ekologicznymi bidonami wypełnionymi wrocławską kranówką. Co więcej, na pętlach autobusowych i w zajezdniach tramwajowych pracownicy będą mogli pić wrocławską kranówkę, świeżą, bezpieczną i dzięki zastosowaniu dystrybutorów także zimną oraz gazowaną  – mówi Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Woda produkowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu niczym nie ustępuję wodzie rozlewanej do butelek, zawiera również składniki mineralne. W jednym litrze wrocławskiej kranówki znajduje się średnio: 77 mg wapnia, 13 mg magnezu, 6,45 mg potasu i 32,6 mg sodu. To niezbędne dla naszego zdrowia składniki mineralne.

– Nad wodą i jej bezpieczeństwem czuwają pracownicy MPWiK. Jest ona kontrolowana na każdym etapie produkcji. Niezależnie od rygorystycznych kontroli wewnętrznych – jakość wody jest też badana przez Sanepid – podkreśla Witold Ziomek – prezes MPWiK Wrocław.

MPK rezygnuje z plastikowych butelek

Teraz prowadzący autobusy i tramwaje dostali tritanowe (tworzywo m.in. bez bistenolu, siarki, ołowiu, rtęci) bidony właśnie z taką wodą. Na pętlach i w punktach socjalnych pojawiły się specjalne dystrybutory, które ją schładzają. Podobne pojawiły się też w budynkach administracyjnych. Jak zapowiadają w MPK firma powoli będzie odchodzić od kupowania plastikowych butelek, aby docelowo prowadzący korzystali jedynie ze smacznej wody z dystrybutorów. Zresztą podczas małego testu, który przeprowadzono wśród pracowników miejskiego przewoźnika, prowadzący smakowali wody „w ciemno” i wskazywali, że właśnie ta z dystrybutora jest smaczniejsza niż ta z butelek. MPK niebawem pokaże film z tego testu.

- Tak, testowaliśmy z kolegami wodę. Jestem na tak! Przede wszystkim ma dla mnie znaczenie, że dojeżdżam do pętli i mogę sobie nalać zimną i świeżą – opowiada Mateusz Cebula, kierowca autobusu MPK. Do tej pory brałem z dyspozytorni półtoralitrówkę i sączyłem w trasie… taką ciepłą, wygazowaną. A jak się skończyła… wyjścia nie było. Teraz na pętli dopełniam butelkę. Super!

Pij Kranówkę – szanuj środowisko i oszczędzaj pieniądze 

Picie wody od MPWiK Wrocław to nie tylko korzyści dla zdrowia i środowiska, ale też dla budżetu. Litr kranówki kosztuje mniej niż jeden grosz. Doskonale ugasi ona pragnienie zwłaszcza w upalne dni. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum około 2 litrów płynów każdego dnia. Jeśli codziennie kupowałby 1,5 – litrową wodę butelkowaną, to w ciągu roku wyda ponad 1000 złotych i zużyje 19 kilogramów plastiku! A można to zmienić – wybierając wodę z kranu, do czego serdecznie zachęcają teraz pracownicy MPK Wrocław. 

Więcej o wrocławskiej kranówce na stronie: www.pijkranowke.pl. Znajdują się tam podstawowe informacje na temat produkowanej przez MPWiK wody oraz przepisy na to, jak można przyrządzić kranówkę.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl