wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Jest przetarg na projekt „zielonych tętnic” na ul. Legnickiej

Jest przetarg na projekt „zielonych tętnic” na ul. Legnickiej

Do końca roku wybrany w przetargu przez ZDiUM wykonawca będzie miał czas na stworzenie projektu zamiany ulicy Legnickiej i Lotniczej w „Zielone Tętnice Wrocławia”. To pierwsze arterie, na których ma dokonać się metamorfoza. Zadań jest sporo i podzielono je aż na siedem etapów.

Reklama

Przypomnijmy. „Zielone Tętnice Wrocławia” to projekt, który zakłada że pięć ulic wjazdowych do Wrocławia ma w ciągu kilku lat stać się zielonymi enklawami. - Rozpoczynamy szeroki program, który nazywamy „zielonymi tętnicami” Wrocławia.

Chcemy, aby główne arterie naszego miasta jeszcze bardziej się zazieleniły – podkreślał ogłaszając założenia programu Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Najpierw na warsztat bierzemy wjazd od strony zachodniej: ulicę Legnicką od pl. Jana Pawła II do Nowych Żernik – dodaje prezydent. Ulica Legnicka jest najlepiej zdefiniowana urbanistycznie, stąd najpierw wybór padł na tę trasę. Został ogłoszony konkurs na projekty takich „zielonych tętnic”. Twórcy dzielili się swoimi pomysłami, jak zazielenić wrocławskie ulice.

Wyniki konkursu – zobacz wszystkie nagrodzone prace

Na podstawie zwycięskich prac określono zalecenia, których teraz będą musieli trzymać się projektanci. Chodzi o jak największe łagodzenie negatywnych skutków ruchu ulicznego, wprowadzanie zieleni m.in. na parkingach, nawet kosztem części miejsc postojowych, przekształcenie kładek nad ulicami w „zielone mosty”, poszerzenie przestrzeni dla pieszych, czy np. wprowadzenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki Ślęzy. Dokumentacja, na którą został ogłoszony przetarg dotyczy siedmiu odcinków (etapów):

 • pl. Strzegomski,
 • ulica Legnicka pomiędzy wiaduktami,
 • ulica Legnicka pomiędzy zachodnim wiaduktem kolejowym a ul. Małopanewska,
 • ulica Legnicka pomiędzy ul. Kwiską a Na Ostatnim Groszu,
 • ulica Lotnicza od Na Ostatnim Groszu do ul. Metalowców,
 • zieleniec, pas terenu po północnej stronie ul. Lotniczej pomiędzy Górniczą a Cmentarzem Żydowskim,
 • ulica Lotnicza pomiędzy Metalowców do pętli Pilczyce, wraz za zagospodarowaniem pętli.

Wykonawca gotową dokumentację ma stworzyć do końca tego roku. Chodzi o mapy, projekty budowlane, projekty wykonawcze i wizualizacje dla inwestycji na tym obszarze. W tym terminie ma być gotowy także wniosek o pozwolenie na budowę. Jeden wykonawca ma zapewnić spójność tych wszystkim zadaniom i może czerpać inspiracje i pomysły z nagrodzonych prac.JK

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl