wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dzieci dla Klimatu kończą pierwszą edycję programu

Dzieci dla Klimatu

Krzyżówki, układanki i przygotowanie przemówienia – m.in. z takimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie wrocławskich szkół podstawowych podczas zakończenia projektu „Dzieci dla Klimatu”. W tym roku tematyka dotyczyła oszczędzania energii. W finale wzięło udział osiem trzyosobowych drużyn z klas I-III i dziewięć drużyn z klas IV-VI.

Reklama

W młodszej grupie najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 50, którzy o jeden punkt byli lepsi od swoich rówieśników z SP nr 9. Na podium znaleźli się jeszcze uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej MarcoPolo.

Wśród starszych uczniów bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Terapeutycznej Szkoły Podstawowej nr 119. Na podium znaleźli się także młodzi wrocławianie z SP nr 9 i SP nr 50.

Projekt „Dzieci dla Klimatu” trwał od września. Uczniowie w konkursach, zajęciach w szkole i w ramach prac domowych uczyli się jak oszczędzić energię i dbać o środowisko. Program edukacyjny jest skierowany dla uczniów szkół podstawowych. Bierze w nim udział 2,5 tys. uczniów z dziesięciu szkół. – Jego założeniem jest kształtowanie odpowiednich postaw ekologicznych dzieci poprzez ich edukację o sposobach oszczędzania energii – mówi Ewa Macała, z Wydziału Środowiska i Rolnictwa wrocławskiego magistratu, koordynatorka projektu.

Do projektu – razem z dziećmi – zostały zaangażowane całe rodziny oraz pracownicy szkół. – Program składał się z dwóch części - zajęć dydaktycznych i praktycznych zadań tzw. „ligi klas” – wyjaśnia Ewa Macała.

Pierwsza część programu została zrealizowana w semestrze zimowym roku szkolnego 2014/2015. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pozyskuje się energię oraz jak rozważnie nią gospodarować i oszczędzać w domu i szkole. – W ramach „ligi klas”, dzieci m.in. budowali modele elektrowni, przygotowywali ekokalendarz i komiks – wymienia koordynatorka projektu. – Zakończenie projektu wpisało się w obchodzony od 30 maja do 5 czerwca Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju – dodaje Ewa Macała.

Ale to nie koniec. Po wakacjach ruszy kolejna edycja programu „Dzieci dla Klimatu”. – Tym razem dzieci zajmą się tematyką zrównoważonej mobilności.

Partnerem programu „Dzieci dla Klimatu” jest organizacja Climate-KIC, która działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, ograniczania zużywania energii i surowców, przeciwdziałania zmianom klimatu oraz szeroko pojętej transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej oraz firma Biosystem S.A., która wspiera program przez pomoc w zbiórce zużytych baterii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl