wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Co czwarty mieszkaniec Wrocławia już pije ją codziennie. Dlaczego warto korzystać z kranówki?

Dlaczego warto pić wrocławską kranówkę? Badania MPWiK Fot. MPWiK Wrocław
Dlaczego warto pić wrocławską kranówkę? Badania MPWiK

Co czwarty mieszkaniec Wrocławia pije kranówkę codziennie, kolejne 35 proc. deklaruje, że sięga po nią kilka razy w tygodniu. A w sumie 60 proc. wrocławian ocenia, że jest dobra lub bardzo dobra. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Dlaczego wrocławska kranówka jest coraz popularniejsza?

Reklama

Kranówka we Wrocławiu pochodzi z rzek: Nysy Kłodzkiej i Oławy, które swoje źródła mają w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Wrocławianie piją więc górską wodę. Zanim jednak trafi ona do kranów mieszkańców, jest oczyszczana w dwóch zakładach – „Mokry Dwór” i „Na Grobli”. Uzdatnianie wody uwzględnia oczyszczanie mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Woda w obu zakładach jest czyszczona przez nowoczesne filtry oraz poddawana ozonowaniu i dezynfekcji.

Galeria zdjęć

Miasto stawia na kranówkę

Nasze MPWiK produkuje wodę najwyżej jakości, dlatego sam wybieram kranówkę i zachęcam do tego wrocławian. Ekologiczne zmiany zaczęliśmy od siebie - od urzędu, jednostek miejskich, szkół czy przedszkoli, gdzie już pożegnaliśmy wodę w plastikowych opakowaniach
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– W przestrzeni publicznej znów częstujemy wodą ze zdrojów ulicznych. Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej mieszkańców sięga po wodę, którą ma w kranie i tym samym dba o swoje finanse i środowisko – dodaje prezydent.

Galeria zdjęć

Oszczędność i ekologia – wybierz kranówkę

Dlaczego warto pić kranówkę? To przede wszystkim oszczędność. Woda z sieci wodociągowej jest duża tańsza niż woda butelkowana. Za litr kranówki zapłacimy mniej niż jeden grosz, tymczasem w sklepie ta sama pojemność kosztuje ok. 1,5 zł. Jeśli codziennie będziemy pić kranówkę zamiast wody butelkowanej, to w skali roku możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł.

Jednocześnie nie zanieczyścimy środowiska dodatkowymi 19 kg plastiku. Woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna i zawiera cenne minerały jak wapń, magnez, sód czy potas. To pierwiastki, które mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Trwa akcja MPWiK #PijKranówkę

MPWiK od trzech lat prowadzi akcję edukacyjną #PijKranówkę. Te działania dostrzegła prawie połowa mieszkańców Wrocławia.

Co czwarty wybiera codziennie kranówkę zamiast wody butelkowanej, natomiast ok. 35 proc. wrocławian pije kranówkę kilka razy w tygodniu. Tylko 0,3 proc. zadeklarowało, że w ogóle nie pije wody z kranu.

Ponad 60 proc. wrocławian jest zdania, że jakość wody kranowej jest bardzo dobra lub dobra. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy wszystkich pracowników wodociągów, którzy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę dbają o świeżą wodę w kranie. I wiemy, że mieszkańcy to zauważają, ponieważ ponad połowa z nich uważa, że woda w kranie poprawiła się w porównaniu do okresu sprzed pięciu lat
Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu

Wzorem lat ubiegłych w tym roku akcja #PijKranówkę będzie prowadzona podczas wielu miejskich wydarzeń (w poprzednich lat towarzyszyła ok. 200 wydarzeniom – przyp. red.) – kulturalnych, sportowych czy społecznych. Najbliższe to Europ na Widelcu (4 czerwca) i wrocławski nocny półmaraton (18 czerwca).

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, kranówki można także napić ze zdrojów ulicznych znajdujących się w strategicznych punktach Wrocławia, jak plac Solny, park Tołpy czy plac Dominikański.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama