wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co czwarty mieszkaniec Wrocławia już pije ją codziennie. Dlaczego warto korzystać z kranówki?

Co czwarty mieszkaniec Wrocławia pije kranówkę codziennie, kolejne 35 proc. deklaruje, że sięga po nią kilka razy w tygodniu. A w sumie 60 proc. wrocławian ocenia, że jest dobra lub bardzo dobra. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Dlaczego wrocławska kranówka jest coraz popularniejsza?

Reklama

Kranówka we Wrocławiu pochodzi z rzek: Nysy Kłodzkiej i Oławy, które swoje źródła mają w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Wrocławianie piją więc górską wodę. Zanim jednak trafi ona do kranów mieszkańców, jest oczyszczana w dwóch zakładach – „Mokry Dwór” i „Na Grobli”. Uzdatnianie wody uwzględnia oczyszczanie mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Woda w obu zakładach jest czyszczona przez nowoczesne filtry oraz poddawana ozonowaniu i dezynfekcji.

Galeria zdjęć

Miasto stawia na kranówkę

Nasze MPWiK produkuje wodę najwyżej jakości, dlatego sam wybieram kranówkę i zachęcam do tego wrocławian. Ekologiczne zmiany zaczęliśmy od siebie - od urzędu, jednostek miejskich, szkół czy przedszkoli, gdzie już pożegnaliśmy wodę w plastikowych opakowaniach
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– W przestrzeni publicznej znów częstujemy wodą ze zdrojów ulicznych. Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej mieszkańców sięga po wodę, którą ma w kranie i tym samym dba o swoje finanse i środowisko – dodaje prezydent.

Galeria zdjęć

Oszczędność i ekologia – wybierz kranówkę

Dlaczego warto pić kranówkę? To przede wszystkim oszczędność. Woda z sieci wodociągowej jest duża tańsza niż woda butelkowana. Za litr kranówki zapłacimy mniej niż jeden grosz, tymczasem w sklepie ta sama pojemność kosztuje ok. 1,5 zł. Jeśli codziennie będziemy pić kranówkę zamiast wody butelkowanej, to w skali roku możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł.

Jednocześnie nie zanieczyścimy środowiska dodatkowymi 19 kg plastiku. Woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna i zawiera cenne minerały jak wapń, magnez, sód czy potas. To pierwiastki, które mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Trwa akcja MPWiK #PijKranówkę

MPWiK od trzech lat prowadzi akcję edukacyjną #PijKranówkę. Te działania dostrzegła prawie połowa mieszkańców Wrocławia.

Co czwarty wybiera codziennie kranówkę zamiast wody butelkowanej, natomiast ok. 35 proc. wrocławian pije kranówkę kilka razy w tygodniu. Tylko 0,3 proc. zadeklarowało, że w ogóle nie pije wody z kranu.

Ponad 60 proc. wrocławian jest zdania, że jakość wody kranowej jest bardzo dobra lub dobra. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy wszystkich pracowników wodociągów, którzy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę dbają o świeżą wodę w kranie. I wiemy, że mieszkańcy to zauważają, ponieważ ponad połowa z nich uważa, że woda w kranie poprawiła się w porównaniu do okresu sprzed pięciu lat
Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu

Wzorem lat ubiegłych w tym roku akcja #PijKranówkę będzie prowadzona podczas wielu miejskich wydarzeń (w poprzednich lat towarzyszyła ok. 200 wydarzeniom – przyp. red.) – kulturalnych, sportowych czy społecznych. Najbliższe to Europ na Widelcu (4 czerwca) i wrocławski nocny półmaraton (18 czerwca).

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, kranówki można także napić ze zdrojów ulicznych znajdujących się w strategicznych punktach Wrocławia, jak plac Solny, park Tołpy czy plac Dominikański.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl