wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czyste Powietrze
Wymiana pieca i termomodernizacja budynku pozwalają dużo zaoszczędzić. Pixabay
Wymiana pieca i termomodernizacja budynku pozwalają dużo zaoszczędzić.

3 stycznia 2023 r. ruszyła kolejna edycja programu "Czyste Powietrze". Tym razem na wymianę ogrzewania i termomodernizację można otrzymać nawet do 135 tys. zł dotacji. Można już składać wnioski o dotację. Warto wiedzieć, jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać dofinansowanie.

Reklama

Program "Czyste powietrze", którego celem jest ograniczenie smogu, dzięki dotacjom pomaga wymienić przestarzały i zatruwający powietrze piec, czyli tzw. kopciucha, na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Dofinansowanie można otrzymać również na termomodernizację domów jednorodzinnych. Łączny budżet programu to ponad 100 mld zł.

W nowej edycji programu „Czyste Powietrze” wprowadzono kilka zmian. Najważniejsze z nich to wzrost dofinansowania, wyższe progi dochodowe oraz obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.  

W tym roku progi dochodowe w górę

O dotację mogą ubiegać się właściciele oraz współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także wydzielonych jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę, z kolei w gospodarstwie jednoosobowym z 2189 do 2651 zł. Maksymalna dotacja wzrośnie tu z 47 do 99 tys. zł.

Natomiast przy najwyższym wymiarze dotacji progi wzrosną dla gospodarstw wieloosobowych z 900 do 1090 zł, a dla jednoosobowych z 1260 do 1526 zł. W tym przypadku najwyższa dotacja wzrośnie z 79 tys. do 135 tys. zł.

Zarówno ci, którzy będą ubiegać się o podwyższone, jak i maksymalne wsparcie, mają szansę na otrzymanie 50 proc. dotacji jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Pieniądze te trafią do firm zajmujących się wymianą piecy. Przelew pierwszej transzy zaplanowano na 14 dni od podpisania umowy. Natomiast pozostałe środki mają zostanć przelane w ciągu 30 dni od zakończenia modernizacji ogrzewania.

Pieniądze nie tylko na wymianę pieca

Osoby, które zamierzają wnioskować o wymianę pieca, mają szansę na rozszerzenie wniosku o termomodernizację domu. Pozwoli to na znaczną oszczędność energii po zakończeniu inwestycji, a to oznacza zmniejszenie rachunków za ogrzewanie domu.

Nowa edycja programu wprowadza też zmiany dotyczące kredytowania programu. Kredyt bankowy na spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje, które rozpoczęły się do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku.

Wszyscy, którzy zamierzają przeprowadzić kompleksową termomodernizację muszą się liczyć także z obowiązkiem przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. Na ten cel można otrzymać dotację w wysokości do 1,2 tys. zł.

Gdzie złożyć wniosek o dotację?

Wnioski o dofinansowanie wymiany pieca oraz termomodernizacji budynku należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania można znaleźć w Portalu Beneficjenta, czyli aplikacji znajdującej się na stronie internetowej WFOŚiGW. Można go stamtąd pobrać w formie elektronicznej, a następnie wypełnić i przesłać poprzez Portal Beneficjenta do WFOŚiGW.

To jednak nie wystarczy. Wnioskodawca zobowiązany jest również do wydrukowania wniosku z Portalu Beneficjenta, podpisania go i dostarczenia w wersji papierowej do właściwego WFOŚiGW. We Wrocławiu znajduje się on przy ul. Jastrzębiej 24.

Z kolei wniosek o Kredyt Czyste Powietrze można złożyć za pośrednictwem banku. Tam, po otrzymaniu kredytu, z bank w imieniu kredytobiorcy składa wniosek o dofinansowanie do WFOŚiGW. Gdy ten rozpatrzy go pozytywnie, bank wypłaci pieniądze na remont. Całe przedsięwzięcie trzeba rozliczyć do 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl