wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odbierz budkę dla jerzyków i zabezpiecz się przed komarami
materiały prasowe Mobile Vikings

Wiosna to okres lęgowy jerzyków – najskuteczniejszych pogromców komarów. Wrocławscy Vikingowie rozdają budki dla tych pożytecznych ptaków i zachęcają, aby montować je na balkonach. To kontynuacja zeszłorocznej akcji „Jerzyki zamiast komarów”.

Reklama

Na liście najmniej lubianych owadów komary zajmują pierwsze miejsce. Szczyt ich aktywności przypada na przełom czerwca i lipca, ale zaczynają się pojawiać, gdy tylko zrobi się ciepło i wzrośnie wilgotność powietrza.

W tym roku, po obfitych opadach śniegu zimą, gdy woda w kałużach zalegała przez dłuższy czas, komary miały dogodne warunki do rozwoju. Larwy rozwijają się w zbiornikach wodnych, takich jak stawy, jeziora i rzeki, a także na podmokłych terenach.

Jerzyki lepsze niż opryski

Ratunkiem na komary są m.in. zwinne jerzyki – latają na dużych wysokościach, do 3,5 tys. metrów nad poziomem morza, osiągając prędkość do 170 kilometrów na godzinę. Jedzą i śpią w powietrzu.

– Dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne. Zaadaptowały się do warunków panujących w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie – mówi Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji Ekorozwoju.

– Niestety w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się takie miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Dlatego ważne jest, aby zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki – dodaje.

 

Fot. materiały prasowe Mobile Vikings

Warto, ponieważ jerzyki to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka w walce z uciążliwymi komarami – w ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Nie szkodzą środowisku i – w przeciwieństwie do jaskółek – zachowują czystość.

Darmowe budki do odbioru do 26 kwietnia

Aby dołączyć do akcji i zdobyć budkę, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej, podając swoje dane osobowe i planowaną lokalizację budki. Należy działać szybko i zainstalować budkę przed 10 maja, ponieważ okres lęgowy ptaków rozpoczyna się właśnie w maju. Budkę powinno się zamontować na wysokości co najmniej  6 metrów, a jej wylot należy skierować na północ. Nowe domki dla jerzyków warto zabezpieczyć przed deszczem, stosując ochronną farbę w neutralnym kolorze.

Fot. materiały prasowe Mobile Vikings

Budki przyznawane będą według kolejności zgłoszeń do 26 kwietnia. Ich liczba jest ograniczona. Warunkiem otrzymania domku dla jerzyka jest zapewnienie właściwego montażu. Jerzyki są bardzo towarzyskie, dlatego jeśli to możliwe, warto umieszczać budki obok siebie w jednej linii na ścianach bloków czy wysokich kamienic, na przykład pod okapami balkonu czy tarasu.

Lokalizacje budek dla ptaków zostaną oznaczone na specjalnej mapie Armii Ptaków, dzięki której będzie można sprawdzić gdzie w stolicy Dolnego Śląska pomieszkują jerzyki.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl