wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. We wtorek Światowy Dzień Wody. Na Solnym wymień plastikowe butelki
22 marca na pl. Solnym z okazji Światowego Dnia Wody można otrzymać tritanową butelkę mat. prasowe MPWiK Wrocław
22 marca na pl. Solnym z okazji Światowego Dnia Wody można otrzymać tritanową butelkę

Coraz więcej mówi się o szkodliwości plastiku nie tylko dla środowiska, ale także dla wody. Dlatego MPWiK Wrocław zaprasza na nietypową wymianę. We wtorek, 22 marca, z okazji Światowego Dnia Wody pierwszych tysiąc osób, które przyniosą na pl. Solny pięć plastikowych opakowań po napojach w zamian otrzymają tritanową butelkę.

Reklama

MPWiK Wrocław zachęca mieszkańców do picia kranówki, dlatego 22 marca, w Światowym Dniu Wody zaprasza na pl. Solny, gdzie od godz. 13.00 można będzie wymienić pięć plastikowych opakowań po napojach na tritanową butelkę.

Eksperymenty z wodą, beczkowóz, kranówka i recykling plastiku

– Każdy z nas może dołożyć małą cegiełkę, by ograniczyć używanie plastiku. Jednym z najprostszych sposobów jest wybór kranówki. Jeżeli codziennie podstawimy szklankę pod domowy kran, zamiast kupować wodę butelkowaną, to w skali roku możemy zaoszczędzić środowisku nawet 19 kg plastiku – podkreśla Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.

Tritan to bezpieczne tworzywo sztuczne, które może być stosowane w kontakcie z żywnością i napojami. Używając butelek tritanowych, mamy pewność, że żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do wody, którą pijemy. MPWiK będzie miało do przekazania mieszkańcom 1000 butelek.

Plastikowe opakowania po napojach, które przyniosą mieszkańcy, zostaną odebrane przez Ekosystem i przekazane do recyklingu. Pojawią się także namioty edukacyjne, w których dowiemy się jak prawidłowo segregować śmieci, zmieniając tym samym swoje nawyki na bardziej ekologiczne. 

– Przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki odpadów sprawia, że większość wytwarzanych odpadów komunalnych można przetworzyć, uzyskać z nich surowce wtórne. Tak też jest w przypadku plastikowych butelek. Szacuje się, że w przeliczeniu na masę, do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego też zachęcamy, aby rezygnować z tworzenia zbędnych odpadów, a takimi na pewno są butelki PET oraz inne jednorazowe opakowania – wyjaśnia Bartosz Małysa, prezes Zarządu Ekosystemu.

Mieszkańcy będą mogli sami przekonać się o jakości wody dostarczanej przez MPWiK. Na pl. Solnym stanie beczkowóz z wodą do picia. Serwowana będzie kranówka z różnymi dodatkami (cytryna, mięta, ogórek) oraz gorąca herbata. Dodatkowo na pl. Solnym będą czekać również edukatorzy Hydropolis, którzy zaprezentują eksperymenty związane z wodą.

Światowy Dzień Wody – 22 marca

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku na całym świecie obchodzone jest 22 marca.

– Ideą tego święta jest podkreślenie znaczenia roli wody nie tylko w życiu codziennym, ale także jej wpływu na kondycję gospodarczą i społeczną państw. Naszą misją jest dostarczanie wody mieszkańcom, instytucjom i firmom, bo jednocześnie dzięki temu możliwy jest rozwój miasta. Bez wody nie byłoby życia ani we Wrocławiu, ani gdziekolwiek indziej – mówi Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK we Wrocławiu.

 22 marca Światowy Dzień Wody, MPWiK Wrocław 22 marca Światowy Dzień Wody, MPWiK Wrocław

W tym roku Światowy Dzień Wody przebiega pod hasłem „Woda gruntowa – uczynić niewidzialne widzialnym”. Większość wody słodkiej na świecie znajduje się pod ziemią. W miarę nasilania się zmian klimatu stan wód gruntowych będzie coraz uboższy. Kolejnym problemem jest wciąż rosnące zanieczyszczenie środowiska plastikiem. W zależności od rodzaju, tworzywa sztuczne rozkładają się nawet do 1000 lat, jednocześnie doprowadzając do degradacji terenu, w tym gleby.

mat. prasowe MPWiK Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl