Wyższa szkoła jazdy na rowerze

Chciałbyś jeździć do pracy lub na uczelnię rowerem, ale nie wiesz jak robić to bezpiecznie? A może już używasz roweru w mieście i chcesz dowiedzieć się, jak w końcu zjechać z chodnika i poprawnie poruszać się jezdnią, korzystać z kontrapasa czy śluzy rowerowej? Zapisz się na bezpłatne warsztaty w "Wyższej Szkole Rowerowej Jazdy"!


Wyższa Szkoła Rowerowej Jazdy to inicjatywa powstała z myślą o osobach, które dopiero planują zmianę środka transportu na rower lub jeżdżą nim od jakiegoś czasu, jednak brak im śmiałości, by zjechać z chodnika, a jazda po ruchliwych ulicach budzi u nich niepokój. W ramach kampanii Kocham Wrocław Wybieram Rower doświadczeni w miejskiej jeździe rowerzyści, pomagają tym mniej doświadczonym poczuć się pewniej lub zjechać z chodnika na jezdnię. To nie są żadni zawodowi kolarze, którzy na rower wsiadają tylko w kasku i leginsach. "Nauczycielami" są wrocławscy, miejscy rowerzyści, którzy też kiedyś po raz pierwszy zjechali z chodnika. 

Indywidualne zajęcia trwają 2 godziny. W tym czasie szkolący się wraz z instruktorem przejeżdża trasę, którą wskaże kursant. Może to być np. praca-dom, dom-uczelnia, dom-sklep lub inne. Lekcja rozpoczyna się od krótkiej rozmowy, dzięki której instruktor dowiaduje się więcej o umiejętnościach osoby, która zgłosiła się do Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy. Następnie obie osoby wyjeżdżają w miasto. - Przed bardziej skomplikowanym skrzyżowaniem, na którym trzeba na przykład przejechać przez dwa pasy, aby skręcić w lewo, zatrzymuję się z kursantem na chodniku, aby najpierw omówić, jak powinna wyglądać jazda i na co zwrócić uwagę – tłumaczy Ewa Żabska, jedna z instruktorek Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy i zarazem absolwentka tego kursu. – Przy jeździe na ulicy zwracam szczególną uwagę na to, aby kursanci obserwowali to, co się dzieje wokół nich oraz aby nie wykonywali gwałtownych ruchów. 

Wyższa szkołą rowerowej jazdy

Od lewej: Ewa, instruktorka i Sylwia, uczennica.

Na bezpłatny kurs może zapisać się każdy. - Zgłaszają się do nas osoby, które już od jakiegoś czasu jeżdżą po Wrocławiu rowerem, ale niektóre fragmenty sprawiają im trudności, np. korzystanie ze śluz czy kontrapasów. Wśród kursantów są również osoby z podstawową znajomością przepisów ruchu drogowego, które chcą w odpowiedni sposób rozpocząć swoją rowerową przygodę i w ten sposób dojeżdżać np. do pracy - dodaje Ewa.

To kolejna edycja Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy. Do tej pory skorzystało już z niej około 100 rowerzystów. Szkolenia będą odbywać się do końca października, a zgłosić się można za pośrednictwem strony internetowej.Zgłoś uwagę