Nowe ulgi i ceny biletów komunikacji – od 1 stycznia

Wprowadzenie biletów 15-minutowych, biletów grupowych, zniesienie opłat za przewóz bagażu i zwierząt, więcej ulg dla pasażerów i tylko jedna podwyżka. Tak w dużym skrócie wygląda uchwała dotycząca nowej taryfy biletowej we Wrocławiu, którą dzisiaj przegłosowali radni. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku. 

  • Nowe przepisy dotyczące biletów komunikacji miejskiej wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku


Uchwała została przegłosowana z jedną autopoprawką, która mówi, że od stycznia 2018 roku osoby, które ukończyły 69 lat będą podróżowały komunikacją miejską za darmo (teraz 70 lat), od stycznia 2019 roku obejmować to będzie również 68-latków i tak po kolei aby doprowadzić do tego, że na początku 2022 roku za darmo będą mogły podróżować osoby, które ukończyły 65 lat. Resztę zmian w cenach biletów przedstawiamy poniżej.

Nowy cennik biletów - od 1 stycznia 2018 

Liczba pasażerów rośnie

Po statystykach widać, że roczna liczba przewiezionych pasażerów przekracza już 200 milionów. W 2012 roku było ich 186 mln. Spada ciągle również liczba wezwań wypisywanych przez kontrolerów za jazdę na gapę. Jeździmy chętniej i coraz rzadziej bez biletu. Żeby podtrzymać tę tendencję i namówić np. kierowców do przesiadania się do komunikacji miejskiej powstała nowa taryfa. 

Oprócz niej Wrocław zmienia w przyszłym roku też cały system dystrybucji biletów, który zakłada m.in. więcej biletomatów, kasowniki z możliwością dokonywania opłat oraz sporo nowych form płatności. Umowa na nowy system została podpisana w marcu 2017 r.

Czytaj więcej: Jest umowa na nowy system dystrybucji biletów.

Ulgi dla dzieci i uczestników maratonu

Nowa uchwała zakłada nadanie ulgi na przejazdy nowych grupom. I tak na przejazd bezpłatny mogą liczyć: 

  • uczniowie wraz z nauczycielami oraz opiekunami w ramach programów miejskich,
  • dzieci do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyły siódmy rok życia,
  • wychowankowie ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych wraz z nauczycielami/wychowawcami w ramach zajęć,
  • honorowi Dawcy Przeszczepów,
  • wszyscy w ramach obchodów Światowych Dni: Książki i Praw Autorskich oraz Walki z Analfabetyzmem,
  • uczestnicy maratonu i półmaratonu współorganizowanego przez Gminę w dniu zawodów. 
  • osoby, które ukończyły 69 lat (2018 r) 

Do grupy uprawnionych na przejazdy ulgowe dołączyłyby osoby ze świadczeniami przedemerytalnymi.

Nowe rodzaje biletów

Uchwała wprowadza również nowe rodzaje biletów. Hitem może być bilet 15-minutowy, który ma kosztować 2,4 zł (normalny) 1,2 zł (ulgowy). W tym czasie można naprawdę sporo przejechać (mapka poniżej).

Popularny, szczególnie wśród wycieczek i szkół, może być bilet grupowy, który wprowadza Wrocław. Uprawniał on do przejazdu do 15 osób. Mogą one korzystać albo z nieograniczonej liczby przejazdów na wszystkich liniach przez 30 minut lub do jednokrotnego przejazdu na linii, w której został skasowany. Taki bilet ma kosztować: 36 zł (normalny) i 18 z (ulgowy). 

Kolejna nowość to bilety imienne na wszystkie linie 180-dniowe (420 zł N, 210 U) i roczne (800 zł N i 400 zł U).  

Gmina zmienia również zasady funkcjonowania biletów semestralnych. Teraz mają one określony sztywno czas obowiązywania (cztery lub pięć miesięcy, od 1 października lub 1 września). Pokrywa się to z semestrami na uczelniach wyższych i szkołach. Teraz to sam pasażer wybiera od kiedy ma być liczona ważnośc biletu cztero lub pięciomiesięcznego. 

Na pewno dobrą wiadomością jest również likwidacja opłat za przewóz bagażu i zwierząt.

Podwyżka, ale tylko jednorazowych

Urzędnicy miejscy podkreślają, że ceny prawie wszystkich biletów pozostają bez zmian. Jedyną podwyżką w taryfie, którą przegłosowali radni jest zmiana ceny biletów jednorazowych na przejazdy liniami normalnymi oraz zwiększona stawka za bilety na linie pospieszne. Poniżej ceny. 

Nowe stawki i zasady wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. Pełny projekt uchwały można zobaczyć na stronie BIP

Pytania i odpowiedzi - nowa taryfa biletowa i ulgi na przejazdyZgłoś uwagę