Wolniej pojedziemy na 12 ulicach [LISTA MIEJSC]

Trwa budowa progów zwalniających(typ: sinusoidalne) na ul. Jugosłowiańskiej. Prace mają być zakończone do końca tygodnia. Poza tą lokalizacją, progi pojawią się jeszcze w 11 miejscach.

  • fot.ZDiUM


Na Jugosłowiańskiej są już pierwsze progi, łącznie ma ich tam powstać pięć. W kolejce czekają kolejne ulice, m.in.: Bobrza, Międzyzdrojska, Kunickiego, Śliczna i Canaletta.
- W takiej kolejności będą tam montowane. Mniej więcej wykonawca, czyli firma Radpol musi poświęcić około tygodnia na każdą ulicę – mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Progi sinusoidalne są wykonane z gotowych elementów betonowych, a ich kształt został tak wyprofilowany aby dobrze jeździło się przez nie zarówno rowerzystom jak i kierowcom (przy warunku jazdy z prędkością 30 km/h). Wysokość progu to 12 cm, krzywizna jest jednak łagodna, a najazd długi na 4,8 m.  - Progi sinusoidalne będą oznakowane - tak jak bitumiczne – elementami odblaskowymi ale będą i tak bardziej widoczne, gdyż jako wykonane z betonowych prefabrykatów będą odcinały się od czarnej nawierzchni jezdni – dodaje Ewa Mazur.
Progi tego rodzaju są nowością we Wrocławiu, jest to rozwiązanie stosowane na co dzień w Danii i Holandii.

Lokalizacje nowych progów zostały wytypowane w oparciu o wnioski i zgłoszenia z rad osiedli.
 - Są to głównie ulice osiedlowe stanowiące podstawowe trasy przemieszczania się pieszych do obiektów takich jak szkoły, przychodnie i przystanki – wyliczają w ZDiUM.
Celem ich budowy jest oczywiście uspokojenie ruchu.

W pierwszej kolejności 20 progów sinusoidalnych za kwotę 340 tys. zł powstanie na następujących ulicach:
- Jugosłowiańskiej (5 szt.),
- S. Kunickiego (2 szt.),
- Międzyzdrojskiej (3 szt.),
- Ślicznej (3 szt.),
- Bobrzej(4 szt.),
- B.B.Canaletta(3 szt.).

Firma Radpol ma na realizację tego zadania czas do listopada. W kolejnym pakiecie przewidziano budowę 25 bitumicznych progów spowalniających na ulicach:
- Koziej (4 szt.),
- Katowickiej (1 szt.),
- Milickiej (1 szt.),
- Czackiego (8 szt.),
- Krynickiej i Orzechowej (8 szt.),
- Vivaldiego (3 szt.)

Ich wykonanie również zajmie wykonawcy 3 miesiące. Umowa została podpisana pod koniec sierpnia br. z firmą Elektrotim na kwotę ok.120 000 zł.Roboty rozpoczną się w drugiej połowie przyszłego tygodnia.
jk 

Zgłoś uwagę