Nowe wiaty rowerowe dla mieszkańców

Ruszyła budowa siedmiu wiat rowerowych na wrocławskich podwórkach zarządzanych przez gminę. Mieszkańcy skorzystają z nich jeszcze przed wakacjami. W przyszłości pojawią się trzy kolejne.

 • Jedna z pierwszych wiat rowerowych na wrocławskim Nadodrzu, źródło: ZZK


Budowa wiat rozpoczęta

W sumie, w ramach programu pilotażowego postawionych zostanie 10 nowych wiat. Siedem na podwórkach Zarządu Zasobu Komunalnego już jest w budowie. W każdej z nich najdzie się po 10 numerowanych miejsc postojowych z pięcioma stojakami w kształcie litery „U”.

Powierzchnia użytkowa jednej wiaty wynosi od 20 do 23 mkw. Dodatkowo budynek będzie zadaszony i zamykany na klucz, a jego ściany zewnętrzne staną się podporą dla roślin pnących.

– Wiaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wrocławskich rowerzystów. Ich budowa wpisuje się w koncepcję zagospodarowania wnętrz o stałe elementy ich wyposażenia. Pojawią się w miejscach, które do tej pory były często zaniedbane – podkreśla Tomasz Jankowski, rzecznik Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. – Wiaty początkowo miały być gotowe jesienią, ale ze względu na konieczność zmiany wykonawcy, zostaną ukończone do końca maja – dodaje.

Roczna dzierżawa

Miejsce rowerowe będzie można wydzierżawić. Koszt wynajmu wyniesie 70 zł rocznie za miejsce. 

– Za każdą wiatę odpowiadać będą mieszkańcy – dzierżawcy, którzy będą też posiadali informacje o ewentualnych wolnych miejscach do wynajmu. Będą też dbać o porządek w wiatach – dodaje Jakub Szymczak z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Budowa wiaty rowerowej przy ul. Dzielnej, źródło: ZZK

Lokalizacje wiat wskazywali sami mieszkańcy miasta, wypełniając specjalne wnioski. Z tych propozycji wybrano 10 miejsc, gdzie parkingi rowerowe już są lub pojawią się w ramach programu pilotażowego.

Przygotowanie miejsc pod nowe wiaty

Trzy wiaty rowerowe mają powstać także na podwórkach należących do Wrocławskich Mieszkań. Obecnie trwają prace przygotowawcze. Budowa tych miejsc ma ruszyć w czerwcu.

– Po konsultacjach z oficerem rowerowym wybrane zostały trzy lokalizacje: ul. Kraszewskiego, ul. Kotsisa oraz Nowowiejska – Reja-Walecznych – Plac Westerplatte. Jednak w przypadku tego ostatniego miejsca wiata zamontowana zostanie dopiero po zakończeniu inwestycji deweloperskiej realizowanej w tym rejonie – wyjaśnia Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Nowe wiaty staną na podwórkach przy:

ZZK

 • ul. św. Antoniego,
 • Bałuckiego – Kościuszki,
 • ul. Dzielna
 • Powstańców Śląskich – Wandy,
 • Hallera – Krakusa-Wandy
 • Szczęśliwa – Jemiołowa – Lwowska – Pereca
 • Zielonogórska – Ścinawska.

Wrocławskie Mieszkania

 • ul. Kotsisa,
 • ul. Kraszewskiego,
 • Nowowiejska –Reja – Walecznych – Plac Westerplatte.

Koszt budowy 10 wiat rowerowych na wrocławskich podwórkach to w sumie ok. 650 tys. złotych.Zgłoś uwagę