wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 32°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowe wiaty rowerowe na osiedlach [WIDEO]

Nowa wiata rowerowa przy ul. św. Antoniego, fot. www.wroclaw.pl

Wrocławskie osiedla wzbogaciły się o 7 nowych wiat rowerowych. Pierwsi cykliści zaparkują w nich swoje rowery za kilka tygodni. W realizacji są już też trzy kolejne tego typu inwestycje.

Reklama

W sumie w ramach programu pilotażowego postawionych zostanie 10 nowych wiat. Siedem na podwórkach Zarządu Zasobu Komunalnego już wybudowano. W każdej z nich znajduje się po dziesięć numerowanych miejsc postojowych z pięcioma stojakami w kształcie litery „U”.

– Wiaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wrocławskich rowerzystów. Ich budowa wpisuje się bowiem w koncepcję zagospodarowania wnętrz o stałe elementy wyposażenia. Stawiane są w miejscach, które do tej pory były często zaniedbane – podkreśla Tomasz Jankowski, rzecznik Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Powierzchnia użytkowa jednej wiaty wynosi od 20 do 23 mkw. Dodatkowo budynki są zadaszone i zamykane na klucz, a ściany zewnętrzne będą podporą dla roślin pnących. 

– Jeżeli będzie taka konieczność, będziemy mogli te parkingi przekształcić na konstrukcje 2-poziomowe. Wtedy automatycznie dwukrotnie zwiększy się liczba miejsc parkingowych – mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Roczna dzierżawa

Miejsce rowerowe można wydzierżawiać. Koszt wynajmu wyniesie 70 zł rocznie za miejsce. 

– Za każdą wiatę odpowiadają mieszkańcy, którzy będą też mieli informacje o ewentualnych wolnych miejscach do wynajmu. Oni będą też dbać o porządek w wiatach – dodaje Jakub Szymczak z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Lokalizacje wiat, wypełniając wnioski, wskazywali mieszkańcy. Z tych propozycji wybrano te aktualnie zagospodarowywane miejsca.

– Już na etapie składania wniosku na budowę tworzona była lista chętnych cyklistów, którzy jako pierwsi będą odpłatnie dzierżawić miejsca postojowe dla rowerów – dodaje Tomasz Jankowski.

Zobacz tez początek inwestycji

Przygotowania do budowy kolejnych wiat

Trzy podobne wiaty rowerowe mają powstać także na podwórkach należących do Wrocławskich Mieszkań. Obecnie trwają prace przygotowawcze do tych inwestycji.

– Po konsultacjach z oficerem rowerowym wybrane zostały trzy lokalizacje: ul. Kraszewskiego, ul. Kotsisa oraz Nowowiejska - Reja-Walecznych - Plac Westerplatte. Jednak w przypadku tego ostatniego miejsca wiata zamontowana zostanie dopiero po zakończeniu inwestycji deweloperskiej realizowanej w tym rejonie – wyjaśnia Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Nowe wiaty staną na podwórkach przy:

ZZK

  • ul. św. Antoniego,
  • u zbiegu ul.: Bałuckiego – Kościuszki,
  • ul. Dzielna,
  • u zbiegu ul.: Powstańców Śląskich – Wandy,
  • u zbiegu ul.: Hallera – Krakusa-Wandy,
  • u zbiegu ul.: Szczęśliwa – Jemiołowa – Lwowska – Pereca,
  • u zbiegu ul.: Zielonogórska – Ścinawska.

Wrocławskie Mieszkania

  • ul. Kotsisa,
  • ul. Kraszewskiego,
  • u zbiegu ul.: Nowowiejska – Reja – Walecznych – plac Westerplatte.

Koszt budowy 10 wiat rowerowych na wrocławskich podwórkach wyniesie ok. 650 tys. złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama