„Twój Vincent" może powalczyć o Oscara

Film „Twój Vincent” („Loving Vincent”) znalazł się na liście tytułów, które mogą powalczyć o Oscara. Czy kręcony również we Wrocławiu film dostanie nominację, dowiemy się w styczniu 2018 r.&


Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów, które powalczą o Oscara dla najlepszej pełnometrażowej animacji. Wśród 26 tytułów jest „Twój Vincent” („Loving Vincent”) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, film kręcony również we Wrocławiu. Koproducentami obrazu są miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

Nominacje do 90. Oscarów zostaną ogłoszone 23 stycznia 2018 r., a sama gala wręczenia statuetek odbędzie się w marcu.

„Twój Vincent”

To pierwsza w historii malarska animacja o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Od 6 października film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oglądają widzowie w polskich kinach.

Czytaj: „Loving Vicent” – malują jak van Gogh

Światowa premiera „Twojego Vincenta” odbyła się w czerwcu na Festiwalu w Annecy, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. Wkrótce potem wyjątkową animację obejrzeli jeszcze widzowie Międzynarodowego Festiwalu w Szanghaju, gdzie obraz wygrał konkurs filmów animowanych. Jury argumentowało, że animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty.

Europejska Nagroda Filmowa

Wcześniej, bo już w grudniu poznamy lareatów Europejskiej Nagrody Filmowj. Tutaj film „Twój Vincent” nominowany jest w kategorii pełnometrażowych animacji. Nagroda EFA bywa nazywana europejskimi Oscarami, bo gala ich wręczenia jest równie uroczysta, jak ta amerykańska – zaproszone gwiazdy spacerują po czerwonym dywanie w eleganckich kreacjach, pozują na ściankach fotoreporterom i sprawiają, że magia wielkiego kina staje się namacalna. 

Film, który otrzyma Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany poznamy podczas 30. ceremonii wręczenia Nagród EFA 9 grudnia w Berlinie.

Czytaj też: „Twój Vincent” – rozmowa z reżyserami malarskiej animacji

Zgłoś uwagę