„Twój Vincent” z nominacją do Oscara

Film „Twój Vincent” („Loving Vincent”) znalazł się na liście tytułów, które powalczą o Oscara w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany”.


Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów nominowanych do Oscara dla najlepszej pełnometrażowej animacji. Oprócz „Twojego Vincenta” w tej samej kategorii znalazły się: „Coco”, „Dzieciak rządzi”, „Fernando”, a także „The Breadwinner”.

Nominacje do 90. Oscarów zostały ogłoszone 23 stycznia 2018 roku, a sama gala wręczenia statuetek odbędzie się w marcu. 

„Twój Vincent”

To pierwsza w historii malarska animacja o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Od 6 października film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oglądają widzowie w polskich kinach.

Czytaj: „Loving Vicent” – malują jak van Gogh

Światowa premiera „Twojego Vincenta” odbyła się w czerwcu na festiwalu w Annecy, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. Wkrótce potem wyjątkową animację obejrzeli jeszcze widzowie Międzynarodowego Festiwalu w Szanghaju, gdzie obraz wygrał konkurs filmów animowanych. Jury argumentowało, że animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty.

Europejska Nagroda Filmowa

Wcześniej, bo już w grudniu, poznaliśmy lareatów Europejskiej Nagrody Filmowj. Tutaj film „Twój Vincent” również został nagrodzony.

Nagroda EFA bywa nazywana europejskimi Oscarami, bo gala ich wręczenia jest równie uroczysta, jak ta amerykańska – zaproszone gwiazdy spacerują po czerwonym dywanie w eleganckich kreacjach, pozują na ściankach fotoreporterom i sprawiają, że magia wielkiego kina staje się namacalna. 

Czytaj też: „Twój Vincent” – rozmowa z reżyserami malarskiej animacji

Zgłoś uwagę