wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Twój Vincent” bez Oscara na 90. gali rozdania nagród filmowych
Loving Vincent powstawał we Wrocławiu Fot. Tomasz Walków/archiwum www.wroclaw.pl
Loving Vincent powstawał we Wrocławiu

Podczas 90. gali rozdania Oscarów za najlepszy pełnometrażowy film animowany uznano „Coco”. My trzymaliśmy kciuki za pierwszą na świecie malarską animację, czyli film „Twój Vincent” („Loving Vincent”), który powstawał m.in we Wrocławiu. Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana ma już na koncie sporo innych nagród.

Reklama

Trzymajmy mocno kciuki. 

Nominacje do 90. Oscarów zostały ogłoszone 23 stycznia 2018 roku, a obok „Twojego Vincenta” Amerykańska Akademia Filmowa nominowała w tej samej kategorii jeszcze: „Coco”, „Dzieciak rządzi”, „Fernando”, a także „The Breadwinner”.

„Twój Vincent” jeszcze w kinach

To pierwsza w historii malarska animacja o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Od 6 października 2017 roku film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana obejrzało wielu polskich widzów. Dla spóźnionych jeszcze dodatkowe seanse „Twojego Vincenta”, a także wystawa obrazów, które malarze stworzyli przygotowując kadry do animacji.

Nagrody dla „Twojego Vincenta”

Annecy (Nagroda Publiczności)

Dotychczas „Twój Vincent” wygrał kilka znaczących nagród. Listę otwiera Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym we francuskim Annecy w czerwcu 2017, gdzie animacja miała swoją światową premierę. Owacja na stojąco po pokazie trwała ponad 10 minut, zachwyceni widzowie wpisywali na Twitterze swoje opinie, wśród nich pełne emocji: „Wzruszył mnie do łez”, zaś wpływowy periodyk hollywoodzki „Variety” donosił, że film był jednym z najbardziej dyskutowanych produkcji podczas tej festiwalowej edycji.  

Szanghaj (Najlepszy Film Animowany)

Na czerwcowym konkursie filmów animowanych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana także nie miało sobie równych. „Animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty” - czytaliśmy w uzasadnieniu jury.

Berlin (Europejska Nagroda Filmowa za Najlepszy Film Animowany)

Największym dotychczasowym laurem była Europejska Nagroda Filmowa, jaką reżyserzy otrzymali za animację podczas ubiegłorocznej grudniowej gali w Berlinie. W recenzjach podkreślano zarówno nowatorską technikę malarską, jak i świetnie opowiedzianą historię Vincenta van Gogha.

Nowy Jork (EDA Award za Najlepszy Film Animowany)

„Twojego Vincenta” (ex-aequo z filmem „Coco”) właśnie docenili jurorzy EDA Awards 2017. To nagroda przyznawana przez nowojorskie The Alliance of Women Film Journalists (Stowarzyszenie Dziennikarek Filmowych), które zwraca uwagę na dzieła zrealizowane przez kobiety, bądź o kobietach. W tym przypadku zachwycano się pracą Doroty Kobieli, pomysłodawczyni filmu, jego reżyserki, współscenarzystki, montażystki (przeczytajcie rozmowę z twórcami filmu).

Niestety, nie udało się wygrać statuetki podczas gali wręczenia Nagród BAFTA, ale wciąż jest szansa na Oscara.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl