Startuje program Masters Wrocław

Promocja osiągnięć oraz startów w zawodach, udostępnienie bazy sportowej miasta, a w przyszłym roku również pomoc finansowa – m.in. na takie korzyści mogą liczyć sportowcy w wieku 35+ w ramach zainaugurowane właśnie programu Masters Wrocław.


Masters Wrocław to projekt zrzeszający aktywnych wrocławskich sportowców w wieku 35+, którzy chcą reprezentować miasto w rozgrywkach Masters w Polsce i na całym świecie. Zawodnicy biorący udział w programie będą mogli – wzorem zawodników innych europejskich miast – walczyć o najwyższe trofea z herbem Wrocławia na piersi. Udział w programie ułatwi im również dostęp do miejskiej infrastruktury sportowej, gdzie zawodnicy będą przygotowywać się do kolejnych zawodów.

Pomóc wrocławskim Mastersom

Sportowców, którzy zakończyli zawodową karierę, a mimo to chcą pozostać w sportowej rywalizacji, jest we Wrocławiu co najmniej kilkanaście tysięcy. Bardzo często zdarza się, że zakładają oni nieformalne grupy i nadal biorą udział w zawodach czy turniejach w kategorii Masters, zdobywając medale i osiągając dobre wyniki.

– Staramy się wspierać sport i aktywność fizyczną na różnych poziomach: od dzieci i młodzieży, przez sport zawodowy, po osoby starsze. Wiemy, że we Wrocławiu jest duże grono sportowców, którzy są już na sportowej emeryturze, ale wciąż chcą pozostać aktywni i brać udział w zawodach. Nie chcemy, jako miasto, tracić takiego kapitału, dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy o dużym programie dedykowanym takim zawodnikom – mówił  podczas inaugurującej program konferencji Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Sama kategoria „Masters” została utworzona dla zawodników, którzy ukończyli 35 lat i z racji wieku nie rywalizują już na najwyższym poziomie. Zamiast tego wybierają rywalizację ze swoimi rówieśnikami w różnych kategoriach wiekowych. Od teraz – bez żadnych górnych granic wiekowych czy sprawnościowych - wrocławscy zawodnicy będą mogli reprezentować miasto w tego typu zawodach pod wspólnym szyldem.

– Dodatkowo w przyszłorocznym budżecie chcemy zarezerwować część środków na „Fundusz Masters”, który pomoże zorganizować wyjazdy na różnego rodzaju zawody czy kupić niezbędny sprzęt – dodał Jacek Sutryk.

Jak zgłosić się do programu?

Na początek pomysłodawcy Masters Wrocław chcą zebrać wszystkich sportowców powyżej 35. roku życia, którzy będą reprezentować Wrocław w zawodach Masters.

Biuro programu będzie znajdować się w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Chopina na Zalesiu. Zgłaszać się można jednak również poprzez adres e-mail: masters@wcrs.wroclaw.pl  lub profil na Facebooku.

Pierwsi Mastersi już z sukcesami

Program „Masters Wrocław” dopiero startuje, a mimo to wrocławscy zawodnicy powyżej 35. roku życia zdążyli już odnieść sukcesy i godnie reprezentować stolicę Dolnego Śląska.

Trzy lata temu, m.in. dzięki finansowemu wsparciu miasta, siatkarze z Wrocławia zdobyli brązowy medal na European Masters Games w Nicei. W kwietniu 2018 r. na 15. Mistrzostwach Dolnego Śląska rozgrywanych w Bielawie wrocławscy pływacy zdobyli aż 22 medale. Podczas wtorkowej konferencji otrzymali z tego tytułu specjalne podziękowania.

– To pokazuje, że Mastersi mogą Wrocław promować, a Wrocław może ich wspierać. Starszych zawodników często ogranicza jednak bariera finansowa czy organizacyjna. Mają problemy z dostępem do obiektów sportowych lub po prostu brakuje im motywacji do rywalizacji w zawodach. W niektórych przypadkach powoduje to całkowitą rezygnację z uprawiania sportu mimo ogromnego potencjału. Nasz program jest odpowiedzią na te problemy – podkreśliła Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.Zgłoś uwagę