wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Sport i rekreacja
 3. Bez alkoholu i wieprzowiny. Co musisz wiedzieć o mistrzostwach świata w Katarze? 20 ciekawostek
Na zdjęciu kobieta i mężczyzna z flagami Ekwadoru i Kataru oraz napis Qatar 2022 MATCH Hospitality Facebook / FIFA World Cup Qatar 2022 Official
Na zdjęciu kobieta i mężczyzna z flagami Ekwadoru i Kataru oraz napis Qatar 2022

Trwające mistrzostwa świata w Katarze to impreza, która budzi więcej kontrowersji niż jakikolwiek inny wielki turniej w historii futbolu. Całe mnóstwo ograniczeń dla kibiców, ogromne koszty organizacji mundialu, a także liczne skandale związane z fatalnym traktowaniem osób zatrudnionych przy budowie stadionów – to wszystko sprawiło, że o mistrzostwach mówi się nie tylko przez pryzmat wyników sportowych. Co zatem należy wiedzieć o mundialu?

Reklama
 1. Katar jest najmniejszym krajem, który kiedykolwiek organizował turniej o mistrzostwo świata. Jego powierzchnia to 11 tys. 586 km kw.
 2. Katar to pierwszy kraj z Półwyspu Arabskiego, któremu powierzono organizację mundialu.
 3. W Katarze żyje około 2,8 miliona ludzi, a około 88 proc. mieszkańców tego kraju to imigranci. Co ciekawe, w Katarze występuje znaczna dysproporcja kobiet i mężczyzn – panów jest niemalże trzykrotnie więcej.
 4. Najmłodszym jest natomiast 18-letni niemiecki napastnik Youssoufa Moukoko. Co ciekawe, snajper Borussii Dortmund osiągnął pełnoletniość w dniu rozpoczęcia mundialu.
 5. Katar to czwarty kraj na świecie pod względem PKB na mieszkańca. Wynosi ono około 113 tys. dolarów.
 6. Katar to księstwo – emirat. Obecnie emirem jest Tamim ibn Hamad Al Sani, który posiada w rękach niemalże całą władzę wykonawczą i ustawodawczą, a także kontroluje sądownictwo.
 7. Doha, stolica kraju, zamieszkiwana jest przez około 80 procent całej populacji Kataru.
 8. Według licznych doniesień, organizacja mundialu w Katarze kosztowała ponad 200 miliardów dolarów! Dla porównania, Brazylia i Rosja wydały na to mniej niż 15 mld.
 9. Do Kataru nie można przywieźć alkoholu! Turyści mogą go kupić jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Warto jednak pamiętać, że jest on bardzo drogi.
 10. Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym może grozić nie tylko bardzo wysokim mandatem, ale również karą ograniczenia wolności.
 11. Do siedmiu lat więzienia grozi natomiast osobom, które… uprawiają seks pozamałżeński. Nielegalny jest również homoseksualizm.
 12. Do Kataru nie można przywozić nie tylko alkoholu, ale także wieprzowiny.
 13. Ludzie, miejsca kultu religijnego i obiekty wojskowe – tego lepiej nie fotografować bez specjalnego zezwolenia!
 14. Plucie, śmiecenie czy oddawanie moczu w miejscu publicznym – to rzeczy, których nie powinniśmy robić w żadnym kraju na świecie, ale w Katarze warto przestrzegać tego jeszcze uważniej. Jeśli oczywiście chcemy uniknąć mandatu lub więzienia!
 15. W miejscach publicznych kobiety powinny zakrywać ramiona, a wszelkie dekolty czy stroje kąpielowe dozwolone są jedynie w basenach hotelowych czy na prywatnych plażach.
 16. Również mężczyźni muszą uważać na swój ubiór – w budynkach rządowych, placówkach służby zdrowia czy nawet centrach handlowych krótkie rękawy i spodenki będą niezbyt mile widziane.
 17. Prawo w Katarze uniemożliwia zakup elektronicznych papierosów.
 18. Mistrzostwa świata w Katarze to 22. mundial w historii.
 19. Polska wystąpi na turnieju po raz dziewiąty.
 20. Najstarszy piłkarz, który może zagrać na tegorocznym mundialu, ma 40 lat. To bramkarz Alfredo Tavarel z Meksyku.

Zobacz również

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl