25°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 18:30

3. Wimbledon. Hubert Hurkacz przegrał z Novakiem Djokoviciem 1:3. Kort centralny opuścił z uniesioną głową

Błażej Organisty,

Po lewej: Novak Djoković zaciska pięść; po prawiej: Hubert Hurkacz składa się do slajsa Shutterstock

33 asy i ofensywna, odważna gra wrocławianina Huberta Hurkacza to wciąż mało na króla Wimbledonu. Novak Djoković dokończył dzieła w poniedziałek 10 lipca – 7:6, 7:6, 5:7, 6:4. Kibice zgromadzeni na korcie centralnym pożegnali wrocławianina aplauzem.

Novak Djoković, król na kortach trawiastych, zasiadający na tronie Wimbledonu nieprzerwanie od 2018 roku, pochwalił przed meczem wrocławianina Huberta Hurkacza za potężny, fenomenalny serwis i duży zasiąg ramion, co utrudnia przeciwnikom mijanie go, kiedy jest przy siatce. Docenił także jego pamiętne zwycięstwo w Londynie z Rogerem Federerem (tylko on tryumfował w najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju świata częściej o Djokovicia, ale w tym roku Serb może mu dorównać).

Hubert Hurkacz potwierdza na korcie, że siedmiokrotny mistrz ma rację. W tym sezonie wrocławianin zaserwował ponad 600 asów, do czwartej rundy Wimbledonu doszedł bez straty seta i nie oddał rywalom ani jednego gema serwisowego.

W niedzielę dwa tie-breaki dla Djokovicia

W pierwszym Hubert Hurkacz miał trzy punkty setowe. Dwa przy podaniu rywala. Trzeci przy swoim i wtedy pojawiła się szansa największa. Wrocławianin dostał niską piłkę na środek kortu, nie najłatwiejszą, ale do skończenia, lecz uderzył w siatkę. Niestety, nerwy i presja wzięły górę. Chwilę później z wygranego seta cieszył się Serb.

W drugiej odsłonie Novak miał pięć okazji na przełamanie rywala, w tym cztery w 8. gemie, ale nie wykorzystał żadnej. Znów jednak był lepszy w tie-breaku. Wielcy mistrzowie wiedzą, jak grać w najważniejszych momentach meczu. Dla Djokovicia był to 13. z rzędu wygrany tie-break w turniejach wielkoszlemowych. Na kortach trawiastych, gdzie często serwis ustawia mecz, umiejętność rozgrywania rozstrzygających gemów ma kolosalne znaczenie.

Djoković: "Duże uznanie za świetny mecz"

Nawet po wygraniu seta trzeciego (7:5) wrocławianin nie miał czasu na chwilę słabości. Niestety, w czwartym przy stanie 3:3 zdarzył mu się gorszy moment serwisowy, co mistrz bezwzględnie wykorzystał. Przełamał rywala, dołożył dwa gemy, awansował do ćwierćfinału i kontynuuje marsz po 24. tytuł wielkoszlemowy.

Duże uznanie dla Huberta za świetny mecz i wspaniałą postawę. Ma jeden z najlepszych serwisów na świecie, dzięki czemu granie przeciwko niemu na trawie jest bardzo trudne. Mówiąc szczerze, nie był to dla mnie najprzyjemniejszy mecz.
Novak Djoković

W niedzielę 9 lipca do ćwierćfinału awansowała po trudnej przeprawie Iga Świątek. Najlepsza tenisistka świata obroniła dwie piłki meczowe i pokonała Belindę Bencić ze Szwajcarii w trzech setach – 6:7, 7:6, 6:3. Kolejną rywalką Igi jest Ukrainka Elina Svitolina (76. WTA), która  gra z dziką kartą. Tego meczu nie ma jeszcze w terminarzu.