wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Kręć w lewo – śladem Magica i Tajskiego. Żużlowa Sparta szuka młodych talentów
Na zdjęciu widać dwa motocyle na torze żużlowym Materiały prasowe WTS Sparta
Na zdjęciu widać dwa motocyle na torze żużlowym

Czarny sport, ryk silników, zacięta rywalizacja, dziesiątki tysięcy kibiców zdzierających sobie gardła na każdym meczu, konkretne zarobki – taka perspektywa musi kusić. Wrocławskie Towarzystwo Sportowe Sparta ruszyło z naborem nowych zawodników do grup młodzieżowych.

Reklama

Wrocław żużlem żyje. Jesienią ubiegłego roku wychowanek Sparty Maciej Janowski stawał na podium w końcowej klasyfikacji Grand Prix.

Na kanwie takich sukcesów zapewne łatwiej będzie znaleźć potencjalnych następców obecnych gwiazd, wspomnianego już Maćka Janowskiego czy jego kolegi klubowego z Betardu Sparty Wrocław – Taia Woffindena, trzykrotnego mistrza świata na żużlu.

Rekrutacja trwa

Rekrutacja do szkółki WTS Sparty prowadzona jest w czterech grupach wiekowych:

  • od 6. roku życia – grupa Pit Bike,
  • od 8. roku życia – grupa 125 cc-140 cc,
  • od 11. roku życia – grupa 250 cc,
  • od 14. do 15. roku życia w grupie 500 cc.

Do szkółki przyjmujemy już nawet sześciolatków. W tym wieku pasje zmieniają się szybko. Jeden teraz chce być żużlowcem, za chwilę strażakiem czy policjantem. Zakładamy, że w takim wieku młody człowiek nie miał jeszcze styczności ze sportem motorowym, ale chcemy dać mu taką możliwość.
Wojciech Kończyło, trener, specjalista od młodzieżowców Sparty

– Najmłodsze grupy – tłumaczy Wojciech Kończyło – uczą się jazdy na minimotocyklach pitbike’ach. Po dwóch miesiącach takiej jazdy, wiemy już, czy ktoś złapał bakcyla do tego sportu, czy ma chęci, ciekawość, potencjał. I z czasem, w miarę rozwoju umiejętności, przesiada się na motocykle na 12-, 14- czy 17-calowych tylnych kołach. A te są już dopuszczone do treningów na minitorze, a w przypadku kół 17-calowych do zawodów.

Chętne osoby powinny wysłać swoją kartę zgłoszeniową na adres w.konczylo[et]wts.pl.

Na jakich motocyklach będą trenowali młodzi żużlowcy

W ramę zazwyczaj wkłada się silnik 12-konny albo MRF, który znajdziemy też w rzeczonych pitbike’ach. Natomiast jeśli chodzi o glejty – żeby móc się ubiegać o pierwszą licencję żużlową, trzeba mieć ukończone 10 lat. Choć mówimy tu o motocyklach klasy 85 /2 suw/ raz 125 cc lub 140 cc /4 suw/.

Organizatorzy sugerują, żeby potencjalni kandydaci do szkółki mieli dobrą ogólną sprawność fizyczną i, co w przypadku żużlowców jest dobrze widziane, byli raczej niskiego wzrostu.

W każdej grupie sztab zamierza pozostawić po selekcji po 5–6 zawodników, przede wszystkim po to, by zoptymalizować treningi.

Stosunkowo niewielka liczebność grupy pozwoli nam na efektywne zajęcia na torze. Na samym starcie przygody z czarnym sportem sporo jest tłumaczenia. Co więcej, każdy z młodych musi wyjechać tor, zaznajomić się z nim. A my w tym czasie staramy się poświęcić poszczególnym adeptom maksymalnie dużo uwagi.
Wojciech Kończyło, trener, specjalista od młodzieżowców Sparty

 – Staramy się też wplatać dużo treningu ogólnorozwojowego, zajęć szybkościowych, budowania wytrzymałości, podstaw sztuk walki. To przydaje się w rywalizacji na torze, ale w codziennym życiu również – wyjaśnia Wojciech Kończyło.

Kto poprowadzi treningi

Treningi młodych żużlowców poprowadzi Wojciech Kończyło, były zawodnik Sparty. Barw wrocławskiego klubu bronił w latach 1975–1985. A to nie wszystko, bo w roku 1984, jeszcze jako jeżdżący zawodnik, wyrobił uprawnienia instruktora i kierował zespołem. Przez lata trenował także grupy młodzieżowe.

Wojciech Kończyło sport zna więc od podszewki i jest idealną osobą, by ocenić, czy dzisiejsza młodzież to nadal ta, która spędza godziny przyspawana do konsoli, komputerów i smartfonów, czy może wajcha aktywności się przestawiła i wraca moda na uprawianie sportu.

Powrót do uprawiania sportu następuje powoli, ale jest faktem. Pewnie można byłoby zakładać, że w tak dużym ośrodku miejskim jak Wrocław znajdzie się i setka perspektywicznych kandydatów, ale nie narzekamy. Proporcje to 50 na 50: połowa chętnych to młodzi ludzie z Wrocławia, połowa z okolic, na przykład z Długołęki czy Trzebnicy. Ich też ten sport kusi.
Wojciech Kończyło, trener, specjalista od młodzieżowców Sparty

Żużel jest bardzo specyficzny, bo na zawodach sumarycznie wyjedziemy na tor 5 razy i to dosłownie na kilka minut – tłumaczy Wojciech Kończyło. – Dużą część stanowią przecież przygotowania do samych startów. Ale to one są jednym z kluczowych elementów późniejszych sukcesów – dodaje trener.

Zanim przeżyjemy na torze magiczne chwile chwały wzorem Maćka Janowskiego, młodzi muszą podjąć rękawicę i po prostu wstąpić w szeregi Sparty. Idą zimowe ferie, może to dobra pora dla naszej młodzieży, żeby rozpoczęła nową sportową przygodę. Nie ma co się hamować. Jak to w żużlu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl