wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Wzgórze Gajowickie – zakończono II etap rewitalizacji

Wzgórze Gajowickie, potocznie nazywane Górką PaFaWag, za sprawą rewitalizacji w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, powraca na mapę Wrocławia jako miejsce rekreacji i odpoczynku. Zakończono II etap prac, a kolejny projekt został zgłoszony do tegorocznej edycji.

Projekt złożony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego jest efektem pomysłów, które powstały w Radzie Osiedla Gajowice. Już w ramach edycji z 2014 roku zrealizowano część prac rewitalizacyjnych Górki PaFaWag. Powstał m.in. ciąg pieszy od ulicy Kruczej do alei Hallera, który został wyposażony w nowe latarnie, punkt poboru energii elektrycznej, siłownię terenową, a także elementy małej architektury w postaci ławek i koszy na śmieci.

Kilka dni temu zakończył się kolejny etap pracy w ramach WBO 2016. Dzięki projektowi „Górka PaFaWag - drugie życie” wyremontowano kolejne ścieżki spacerowe, w tym w środkowej części oraz na szczycie wzgórza, teren został oświetlony, a także na nowo ułożono schody od wiaduktu kolejowego przy ul. Kruczej. Dodatkowo zabezpieczono usypujące się masy ziemne ze zbocza wzgórza, wykonano drenaż wód opadowych u podnóża górki oraz zamontowano korytka odwodnieniowe na ścieżkach prowadzących na szczyt.

Ponadto, wykonawca prac jest zobowiązany do rekultywacji istniejących trawników łącznie z nawożeniem i ręczną pielęgnacją przez najbliższy rok. Nad realizacją w dalszym ciągu będzie czuwać inwestor – Zarząd Zieleni Miejskiej.

– Górka Gajowicka to swego rodzaju zapomniane miejsce, które od pewnego czasu zmienia swoje oblicze. Dzięki oświetleniu jest tutaj bezpieczniej, a coraz więcej spacerujących osób wdrapuje się na szczyt wzgórza i podziwia wyjątkowe widoki. Cieszę się, że osiedle Gajowice, które jest położone tak blisko centrum miasta, doczekało się w końcu zadbanego miejsca do rekreacji i odpoczynku. Zachęcamy mieszkańców, aby sami przekonali się o urokach tego miejsca – mówi lider projektu, radny Gajowic Adam Murawski.

Kolejny etap prac w ramach WBO 2018?

Górka PaFaWag być może doczeka się kolejnych zmian. W III etapie, zgłoszonym do tegorocznej edycji WBO 2018 (projekt nr 227), planowany jest remont ostatniej ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż torów kolejowych, budowa górskiego podejścia w formie wspinaczki od strony ul. Kurczej, a także ustawienie dodatkowych urządzeń do ćwiczeń, o jakie proszą mieszkańcy.

Jak zapowiada lider projektu, marzy mu się także uformowanie zjazdu saneczkowego, jak i prawdziwa rewitalizacja zieleni z nowymi nasadzeniami. W tej sprawie Rada Osiedla zgłasza wnioski do ZZM. Warto przypomnieć, że dzięki miejskiej akcji WROśnij Park Młodego Wrocławianina rok temu posadzono wzdłuż wschodniej ścieżki lipy, które jeśli się przyjmą, z pewnością dadzą uprawiony cień w upalne dni.

Górka PawaFag jest oczywiście częścią tzw. Promenady Krzyckiej (dawniej Hugo Richtera). Obecnie trwają prace nad koncepcją tej przestrzeni, a więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl