WBO 2019 – tak głosowaliście

Zmieniacie Wrocław stawiając między innymi na zieleń i rekreację. Oto 20 zwycięskich projektów, które zrealizujemy.

Głosowanie trwało od 20 września do 7 października 2019. Wybieraliście spośród 235 różnych projektów - inwestycji. Zadecydowaliście, na co przeznaczymy 25 mln zł.

– W tym roku budżet był nietypowy, bo w zmienionej formule prawnej. Przypomnę, że była ustawa o budżetach obywatelskich, ona wymusiła pewne zmiany w mechanice budżetu i musieliśmy dostosować do tego lokalne przepisy – mówił podczas briefingu Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

 - Głosów papierowych mamy w tegorocznym WBO zdecydowanie mniej. W takich szczytowych momentach to mieliśmy ich w takiej formie około 30-40 tysięcy, w zeszłym roku mocno spadła ta proporcja, a w tym roku mamy ich…32. Natomiast frekwencja głosów elektronicznych układa się zupełnie na odwrót. One jeszcze nigdy wcześniej nie przekroczyły pułapu 50 tysięcy, a w tej edycji mieliśmy rekord, bo blisko 90 tysięcy głosów. Można powiedzieć, że mieszkańcy byli bardzo mocno zainteresowali projektami, które były w WBO 2019  – dodaje Bartłomiej Świerczewski

Nieletni, którzy głosowali po raz pierwszy oddali około 10 tysięcy głosów. Największym zwycięzcą tegorocznego WBO jest projekt stworzenia Parku Henrykowskiego, który zintegrował społeczników, gminę Wrocław i PKP i zdobył ponad 6 tysięcy głosów. Pełne statystyki zobaczycie poniżej

Co dalej?

 - W zasadzie od razu ruszamy z realizacją projektów. To znaczy dzielimy je na jednostki, które będą za nie odpowiedzialne. Potem odbędą się spotkania z liderami, żeby dokładnie ustalić zakres prac, potem tworzenie dokumentacji, ogłaszanie przetargów i realizacja - wyjaśnia Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej. 

 

Na co głosowaliście?

Mieszkańcy Wrocławia wybrali 20 nowych projektów. Najwięcej wśród nich dotyczy (wedle kategorii): zieleni/rekreacja (10), place zabaw (4), sportu (3).

Jakie projekty wygrały? Sprawdź! 

 

Statystyki

Znasz już wyniki głosowania WBO 2019? Sprawdź dokładnie, kto i jak głosował i dlaczego Twój projekt wygrał głosowanie w tym roku. Wyniki możesz przeglądać w postaci wykresów.