wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. w KLIMACIE miasta – spotkanie warsztatowe (INFRASTRUKTURA I BEZPIECZEŃSTWO)
spotkanie konsultacyjne fot. Monika Glińska
spotkanie konsultacyjne

Jak ważny dla człowieka jest klimat, rozumieją chyba wszyscy. Niektórzy są gotowi o tym dyskutować, poszukując najlepszych rozwiązań na przyszłość. Na poświątecznym spotkaniu konsultacyjnym w Mediatece w kameralnym gronie omówiliśmy karty działań adaptacyjnych z obszaru infrastruktury i bezpieczeństwa.

Jak się okazało, obrany do rozmowy temat sprawił wrocławianom jak dotąd najwięcej trudności. Przesłane przez formularz elektroniczny propozycje w dużej części dotyczyły obszarów omawianych wcześniej, czyli wody i zieleni, albo były zbyt ogólne lub po prostu utopijne. Zgodnie z postulatem o zwiększenie udziału ekspertów w konsultacjach kart Miejskiego Planu Adaptacji obecni na spotkaniu mieszkańcy mieli do dyspozycji po kilku ekspertów i przedstawicieli biur urzędu miejskiego zajmujących się zagadnieniami związanymi z monitoringiem stanu wód, systemem ostrzegania czy zabezpieczeniem miasta od strony energetycznej (IMGW, MPWiK, Biuro Wody i Energii). Podczas dwugodzinnej rozmowy udało się doprecyzować zadania, określić priorytety i omówić dodatkowe możliwe działania pozwalające lepiej zabezpieczyć Wrocław przed występowaniem zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, takich jak powodzie, ale też susze, gwałtowne wichury, występowanie smogu fotochemicznego czy zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

Fachowcy obecni na spotkaniu zapewniali mieszkańców, że istniejąca infrastruktura jest sprawna, a miasto zabezpieczone na wypadek większej liczby pożarów lub awarii energetycznych.

W trakcie pracy nad pomysłami pojawiły się m.in. pytania o alternatywne źródło wody dla miasta (istnieje zasób wody podziemnej w Bogdaszowicach, ale trzeba użyć dużego wkładu finansowego, by uruchomić infrastrukturę) i wnioski, by zadbać o zapas wody pitnej, budowę systemu polderów, w jeszcze większym stopniu inwestować w farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę (sieci solarne na dachach np. szkół i spółdzielni jako lokalne źródła energii będące uzupełnieniem zasilania centralnego).

spotkanie konsultacyjne materiały pomocnicze

Wiele uwagi poświęcono zagadnieniu ochrony osób szczególnie wrażliwych na skutki zmian klimatycznych w mieście: seniorów, dzieci, osób samotnych i bezdomnych. Mieszkańcy proponowali wykorzystanie w tym celu miejskiego wolontariatu oraz stworzenie systemu informowania o zagrożeniach opartego na klubach seniora i parafiach, straży miejskiej oraz komunikatach przesyłanych do mediów. Oprócz wykorzystania standardowego systemu SMS zaproponowano uruchomienie specjalnej infolinii dla seniorów, także w celu dostarczania im żywności w dniach, w których nie powinni opuszczać domostw.

Uczestnicy nie omieszkali przywołać innowacyjnych rozwiązań technologicznych typu trigeneracja (system wytwarzania w jednym procesie energii elektrycznej, cieplnej i chłodu), a z drugiej strony postulowali potrzebę powrotu do starych, sprawdzonych rozwiązań, takich jak zakładanie pomp ręcznych typu abisynka. W warsztatach 23 kwietnia uczestniczyło ok. 20 osób.

30 kwietnia o 17:00 ostatnia szansa, by czynnie wziąć udział w konsultacjach poświęconych przystosowaniu Wrocławia do zmian klimatycznych. Rozmowa będzie toczyła się wokół tematu BUDOWNICTWA.

Zobacz relacje z poprzednich spotkań

Konsultacje społeczne „w KLIMACIE miasta” realizowane są przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy ze Stowarzyszeniem "Żółty Parasol" i Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerem konsultacji jest Fundacja EkoRozwoju.

Informacja, zdjęcia: Monika Glińska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl