Tak zmieniło się centrum dzięki Parkowi Kulturowemu

wroclaw_official |flickr.com

Centrum Wrocławia jest naszą wizytówką – miejscem spotkań, odpoczynku, relaksu, zakupów dla wrocławian i licznie odwiedzających miasto turystów. Od 2015 roku funkcjonuje tu Park Kulturowy. Dzięki niemu udało się uporządkować przestrzeń publiczną.

Obszar Parku Kulturowego „Stare Miasto” jest naszym najcenniejszym dziedzictwem kulturowym i wspólnym dobrem podlegającym ochronie. Każdy z nas jest zobowiązany do należytej dbałości o historyczne i krajobrazowe walory tego miejsca i do zachowania jego wyjątkowego charakteru. Właśnie dlatego władze Wrocławia objęły szczególną ochroną najstarszą część stolicy Dolnego Śląska.

Ochroną jest objęty obszar ok. 210 hektarów, uznany za pomnik historii, czyli Stare Miasto w granicach fosy miejskiej, ale także Wyspy Odrzańskie, Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski, park Słowackiego, cała Promenada Staromiejska, a także plac Kościuszki.

Cały obszar wrocławskiego Parku Kulturowego jest wpisany do rejestru zabytków, ale niestety zbyt często pojawiały się tutaj reklamy i inne obiekty, wieszane bez zgody konserwatora zabytków. Uchwała przyjęta 10 kwietnia 2014 roku, która powołała istnienie parku kulturowego, pomaga utrzymać estetykę w najcenniejszym obszarze Wrocławia.

Tak zmieniło się centrum dzięki Parkowi Kulturowemu

Galeria Dominikańska

 

ul.Drobnera

ul.Oławska

ul.Kominka

skrzyżowanie Podwala i ul.Świdnickiej