„Sąsiedzkie mapy” powstaną na kolejnych wrocławskich osiedlach

Marcin Szczygieł

Jak wrocławskie osiedla odbierane są przez ich mieszkańców i mieszkanki? O tym dowiemy się dzięki rozszerzeniu akcji „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”. Latem mapy tworzone będą również na pl. Grunwaldzkim, Nadodrzu, Księżu i Przedmieściu Świdnickim.

„Sąsiedzkie mapy” prezentować mają najciekawsze, najpiękniejsze, ale też najbardziej osobliwe miejsca na ośmiu osiedlach – Brochowie, Kleczkowie, Księżu, Nadodrzu, pl. Grunwaldzkim, Przedmieściu Świdnickim oraz Przedmieściu Oławskim. Nie będą jednak klasycznymi materiałami pomagającymi jedynie zorientować się w przestrzeni. Wspólnymi siłami stworzone zostaną subiektywne przewodniki, zawierające historie i opowieści mieszkańców tych rejonów. To właśnie oni wskażą najważniejsze dla siebie punkty – czy to kierując się sentymentem do miejsca, dobrym lub niezbyt wesołym z nim wspomnieniem, czy też dostrzegając w zupełnie niepozornej przestrzeni potencjał do większych działań.

Opowiedz o swoim osiedlu

Akcja zbierania wspomnień i historii rozpoczęła się dwa miesiące temu. Mieszkańcy i mieszkanki Kleczkowa, Ołbina, Przedmieścia Oławskiego i Brochowa zostali zaproszeni do współtworzenia map i przesyłania przeróżnych opowieści – mniej lub bardziej osobistych, historii z życia wziętych i miejskich legend oraz wspomnień o ludziach, budynkach, roślinach, skwerach czy parkach.

W lipcu do akcji zaproszone są również osoby mieszkające na Nadodrzu, Przedmieściu Świdnickim, pl. Grunwaldzkim i Księżu. – Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi historiami z osiedla, związanymi z miejscami, które uważacie za ważne, ciekawe, ładne lub warte poznania. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie zna lokalnych opowieści, więc wspólnie pokażmy te osiedla Waszymi oczami – zachęcają organizatorzy.

Jak podzielić się historią?

Można to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy wejść na stronę internetową, zaznaczyć wybrany punkt na mapie danego osiedla oraz opisać (lub dzięki opcji nagrania dźwięku opowiedzieć) jego historię. Opowieści można przekazać też „na żywo” – do kilkunastu partnerów akcji trafiły specjalne mapy i formularze, na których zaznaczyć można wybrane miejsce, a także opisać opowieść z nim związaną. Osiedlowych badaczy z mapami będzie można spotkać też przez całe wakacje w trakcie wydarzeń organizowanych przez Rady Osiedli, Centra Aktywności Lokalnej, lokalne organizacje pozarządowe i instytucje kultury. Dobrą okazją do podzielenia się swoimi historiami będą również weekendowe wydarzenia przy otwartych niedawno Parkach ESK.

Swoje historie zgłaszać można aż do końca sierpnia. Efekty akcji poznamy jesienią – na podstawie zgłoszonych miejsc powstaną gotowe „Sąsiedzkie mapy”, na których pojawią się nie tylko konkretne punkty, ale też wybrane historie mieszkańców i mieszkanek osiedli. Materiały dostępne będą zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej.

Dlaczego te osiem osiedli?

Pojawienie się na czterech nowych osiedlach związane jest ze współpracą Strefy Kultury Wrocław i Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocław, którzy w ramach przygotowań do Gminnego Planu Rewitalizacji szykują szereg działań włączających do wspólnego poznawania tzw. obszaru rewitalizacji. Brochów, Kleczków, Księże, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie i Przedmieście Świdnickie zapełnią nie tylko inicjatywy związane z tworzeniem „Sąsiedzkich map”, ale także działania badawcze, dzięki którym zebrane zostaną informacje o potrzebach, szansach i potencjałach na tych osiedlach.

Lokalizacje, w których znaleźć można osiedlowe mapy i formularze do wypisania historii:
• Brochów | Centrum Aktywności Lokalnej na Brochowie, ul. Koreańska 1a
• Kleczków | siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Zdrowia Curatus, ul. Kleczkowska 5
• Księże | Centrum Aktywności Lokalnej na Księżu (ul. Rybnicka 39-41) i Filia nr 46 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Tarnogórska 1)
• Nadodrze | Hart hostel & art (ul. Rydygiera 29a), Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze (ul. Władysława Łokietka 5), Cafe Rozrusznik (ul. Cybulskiego 15), Macondo (ul. Pomorksa 19) oraz OKAP - Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej (ul. Roosevelta 5A)
• Ołbin | Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39)
• Plac Grunwaldzki | siedziba Plac Grunwaldzki ODNOWA (ul. Curie-Skłodowskiej 63a), Pasaż Grunwaldzki (plac Grunwaldzki 22), Filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Reja 1) i kawiarnia W kontakcie (ul. Benedykta Polaka 12/1b)
• Przedmieście Oławskie | Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (ul. Traugutta 81), Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego) i w Przed·Pokój H13 (ul. Hercena 13)
• Przedmieście Świdnickie | Kawiarnia Sąsiedzka w Firleju (ul. Grabiszyńska 56), Barbara (ul. Świdnicka 8B), Dolnośląskie Centrum Filmowe (ul. Piłsudskiego 64A), Mediateka (pl. Teatralny 5)

Więcej informacji o „Sąsiedzkich mapach” TUTAJ
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ
Organizatorem akcji jest Strefa Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy oraz Urząd Miejski Wrocławia.