wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia
Wrocławski "Manhattan" we mgle, widok z drona Janusz Krzeszowski
Wrocławski "Manhattan" we mgle, widok z drona

Fundacja Ładne Historie zaprasza do podzielenia się wspomnieniami dawnych i obecnych mieszkańców placu Grunwaldzkiego. Opowiedz im swoją historię lub dołącz do wydarzeń, bo w ramach projektu odbędą się także spacery, pokazy fimowe czy warsztaty.

W tym miejscu wszystko zaczęło się od wyburzeń. Dowództwo Festung Breslau chciało wybudować tam lotnisko. Po wojnie, wśród wszechobecnych gruzów kwitł tu handel. Najpierw na słynnym szaberplacu, później na oficjalnym targowisku, a jeszcze później pod… olbrzymim namiotem. Ale historii związanych z Grunwaldem jest znacznie więcej. Ocalić je od zapomnienia postanowiła działająca na osiedlu Fundacja Ładne Historie. Latem i jesienią tego roku zaprasza mieszkańców do dzielenia się opowieściami.

- Przez najbliższe kilkanaście miesięcy planujemy zebrać 30 opowieści w formie wywiadów z mieszkankami i mieszkańcami Grunwaldu – tymi współcześnie tu żyjącymi, ale także z osobami, które na osiedlu spędziły swoje dzieciństwo lub młodość. Wywiady zostaną opublikowane na prowadzonej przez nas stronie internetowej, a w 2025 roku staną się ramą dla pierwszego zina osiedlowego, w którym planujemy zebrać najciekawsze historie i fakty dotyczące historii osiedla Plac Grunwaldzki – mówi Dagmara Furmanek z Fundacji Ładne Historie.

Pierwsze wywiady możecie już znaleźć na tej stronie.

Podziel się historią

Do podzielenia się sąsiedzkimi historiami zaproszeni są zarówno obecni mieszkańcy Grunwaldu, jak i osoby, które spędziły tu dzieciństwo lub młodość.

- Chcemy poznać Waszą perspektywę i Wasze historie na temat tego niezwykłego osiedla od 1940 roku aż do dziś – piszą organizatorzy. Więc jeśli pamiętacie namiot handlowy Goliat, albo kultowe rurki z kremem, albo macie wspomnienia związane z osiedlem przekazane przez waszych dziadków, skontaktujcie się z Fundacją.

Zgłoszenia do wywiadów prowadzone są na 2 sposoby:

  • telefonicznie: (71) 757 15 87 - od poniedziałku do piątku od 12:00 do 16:00
  • mailowo: dagmara.furmanek[at]ladnehistorie.pl

Osiedlowe spacery z przewodnikiem

Ale to nie koniec planów w projekcie „Plac Grunwaldzki - nieopowiedziana historia”.

– W sierpniu, wrześniu i październiku za to odbędą się spacery z przewodnikami i przewodniczkami, na które z resztą serdecznie zapraszamy. Zaprosiliśmy m.in.: Krzysztofa Zientala, Joannę Mielewczyk, Ewę Plutę, Joannę Majczyk. Gdyby nie udało Wam się na nie dotrzeć, nic straconego, ponieważ zimą ukażą się felietony autorstwa wspomnianych osób prowadzących – dodaje Dagmara Furmanek.

Pokazy filmowe i warsztaty

Fundacja zamierza także zaprosić mieszkańców na szereg bezpłatnych wydarzeń, wśród nich:

  • dwa pokazy filmowe (listopad 2023 - luty 2024);
  • serię warsztatów i spotkań edukacyjnych (2024);
  • tworzenie zina z osiedla (2024);
  • tworzenie filmowego wspomnienia z osiedla (2024).

Kim są organizatorzy?

„Plac Grunwaldzki - nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”.

Jednym z najważniejszych projektów Fundacji jest „Plac Grunwaldzki OD NOWA”. W jego ramach prowadzą na osiedlu Centrum Aktywności Lokalnej. Organizują wydarzenia, prowadzą zajęcia i warsztaty oraz sąsiedzki wolontariat. Odkrywają osiedlową historię. Starają się budować lokalną tożsamość i osiedlową wspólnotę. Mogliście słyszeć o powrocie legendarnych rurek z kremem, które pojawiły się na osiedlowym festynie – tak, to ich sprawka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl