wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty 2022 – pierwszy nabór w tym roku rozpocznie się 1 marca
Dzieci uczestniczące w projekcie "Sobotnie teatranki" - Mikrogranty 2021. fot. Artur Miściorak
Dzieci uczestniczące w projekcie "Sobotnie teatranki" - Mikrogranty 2021.

1 marca rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów, w którym mieszkańcy Wrocławia mogą zrealizować swoje pomysły na społeczne działania w całym mieście. Od tego roku obok Fundacji Umbrella program koordynował będzie Wrocławski Instytut Kultury.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy z mieszkańców może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Na przeprowadzenie ponad stu projektów przeznaczonych zostanie w tym roku ponad pół miliona złotych.

– Z niecierpliwością czekamy na Wasze nowe pomysły – mogą to być różnego rodzaju warsztaty, spotkania, wycieczki tematyczne czy gry terenowe. Możemy działać na żywo, online lub hybrydowo – ważne, by propozycje angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki Waszej okolicy – tłumaczą koordynatorzy programu.

Tradycyjnie w ciągu roku odbędą się trzy nabory (1–15 marca, 1–15 maja i 1–15 września), w których ponownie będzie można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

Trzy drogi do wyboru - wybierz ścieżkę, która Ci pasuje

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych poprowadzi ten sam zespół, ale od tego roku pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultury – nowej miejskiej instytucji, która zajmowała się będzie rozwojem projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych. Ta ścieżka skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców Wrocławia, którzy często dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektową działalnością na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym zrealizowanych zostanie 40 propozycji na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych. Więcej informacji o tej ścieżce TUTAJ

tabela z informacjami o trzech ścieżkach Mikrograntów

Z kolei projekty w dwóch pozostałych ścieżkach wciąż prowadzić będzie Fundacja Umbrella. Projekty wybrane w ramach Mikrograntów NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających nie dłużej niż 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja około 30 inicjatyw w ciągu całego roku. Więcej o Mikrograntach NGO TUTAJ.

Zbliżający się nabór jest także szansą dla młodszych mieszkańców, którzy zadebiutować mogą w Mikrograntach młodzieżowych. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto, co z pewnością pozwoli na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu lokalnych inicjatyw. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie co najmniej 45 pomysłów. Szczegóły Mikrograntów młodzieżowych znaleźć można TUTAJ.

Spotkania informacyjne i warsztaty

Wszelkie pytania lub wątpliwości, można rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. Spotkania tym razem odbędą się zarówno w sieci (na facebookowym profilu Mikrograntów) jak i na żywo. Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych zaplanowano na 22 lutego o godzinie 17.30, Mikrogranty NGO zostaną omówione 23 lutego, a kolejnego dnia, 24 lutego, odbędzie się transmisja spotkania o Mikrograntach młodzieżowych. Z kolei na 1 marca o 17.30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) zaplanowano otwarte spotkanie o wszystkich trzech ścieżkach.

Mikrogranty 2022 plakat

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem będą mogły wziąć też udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach dedykowanych każdej ze ścieżek. Zajęcia online dla młodzieży zaplanowano na 3 marca (godz. 16.30), warsztaty ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędą się tego samego dnia o godzinie 17.30, a spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych potrwają dwa dni – 3 i 4 marca (godz. 16.00). Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie.

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów odbędzie się między 1 a 15 marca. Swoje propozycje przesyłać będzie można przez specjalne formularze zgłoszeniowe, które przez dwa tygodnie dostępne będą na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy ogłoszone zostaną 8 kwietnia.

Przydatne dokumenty: regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

www.instytutkultury.pl/Mikrogranty | kontakt: mikrogranty[at]instytutkultury.plMikrogranty NGO:www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo | kontakt: mikrograntyngo[at]fundacja-umbrella.org.plMikrogranty młodzieżowe:www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe Kontakt: mikrograntymlodziezowe[at]fundacja-umbrella.org.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl