wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

Lato w mieście z Mikrograntami. Przed nami aż 38 wydarzeń

Maciej Wołodko,
Mikrogranty - projekt "W las" fot. Jerzy Wypych
Mikrogranty - projekt "W las"

Międzykulturowe spotkania we wrocławskich parkach, rowerowe i piesze wycieczki czy podwórkowe warsztaty. Będzie się działo na wrocławskich osiedlach! Poznaliśmy wyniki drugiego w tym roku naboru do Mikrograntów. Latem czeka na nas aż 38 mikrograntowych wydarzeń. Wszystkie bezpłatne.

Trwający od 1 do 15 maja nabór do Mikrograntów jak zwykle podzielony został na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Ze względu na zbliżające się wakacje organizatorzy namawiali do zgłaszania wydarzeń, które mogłyby się odbywać głównie w plenerach. – Wrocław ma sporo otwartych zielonych terenów (…). Dlatego cieszymy się, że tak dużo osób zdecydowało się zaplanować swoje działania w parkach, na skwerach, a nawet i nadrzecznych wałach – komentują organizatorzy.

Spośród 97 zgłoszonych propozycji ostatecznie wybrano 38 projektów, które w zależności od ścieżki otrzymają wsparcie od 1 do 10 tysięcy złotych oraz pomoc w sprawach administracyjnych, organizacyjnych i promocyjnych. Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych – 14 wydarzeń

W ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian z 63 zgłoszonych pomysłów jury ostatecznie wytypowało 14 propozycji. Duża część działań wybrana w majowym naborze skupiona jest na integracji międzypokoleniowej i międzykulturowej. To m.in. cykl warsztatów rękodzielniczych na Pilczycach, artystyczne zajęcia w Parku Brochowskim, spotkania promujące zdrowe żywienie, a także fotograficzna propozycja przywołująca wspomnienia z dzieciństwa.

Lato z Mikrograntami będzie też okazją, by odkryć na nowo uroki terenów Stadionu Olimpijskiego i ruszyć na rowerowe wyprawy śladem wrocławskich pomników przyrody. Wśród wybranych inicjatyw pojawiła się także propozycja wypełnionych zabawą zajęć języka polskiego dla dzieci pochodzących z innych krajów, rozśpiewane spotkania z ludową muzyką z Polski i Ukrainy, a nawet warsztaty nawiązujące do aktywności osób żyjących we Wrocławiu w... średniowieczu!

Więcej informacji o projektach z tej ścieżki znajdziecie tutaj.

Mikrogranty NGO – 10 projektów

W ścieżce Mikrograntów NGO, spośród 30 zgłoszeń wybranych zostało 10 nowych projektów. I tu nie zabrakło projektów tworzonych z myślą o międzykulturowej integracji. Wybrana została również propozycja konferencji, która ma pomóc dzieciom i rodzicom z Ukrainy w zapoznaniu się z polskim systemem nauczania. W najbliższych miesiącach kontynuowany będzie też projekt, który zakłada stworzenie listy lokali gastronomicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz cykl wakacyjnych wypraw edukacyjnych doliną rzeki Widawy. W plenerze spotkają się uczestnicy festiwalu gier planszowych oraz cyklu muzycznych spotkań, której rezultatem będzie koncert „eko-orkiestry”, grającej na własnoręcznie stworzonych instrumentach.

Więcej informacji o projektach z tej ścieżki znajdziecie tutaj.

Mikrogranty młodzieżowe – 14 projektów. Wszystkie zgłoszone!

W ścieżce dla osób w wieku od 13 do 21 lat, po raz pierwszy w historii wybrane do realizacji zostały wszystkie zgłoszone w naborze propozycje. Pojawiło się wśród nich sporo działań integracyjnych, m.in. międzykulturowe warsztaty rękodzielnicze i taneczne na Hubach, zajęcia artystyczne i piknik ze sztuką w roli głównej, a nawet zajęcia przygotowujące rówieśników z Ukrainy do wejścia na polski rynek pracy.

Dla młodych organizatorów istotne są również wątki ekologiczne – w naborze wybrane zostały np. międzypokoleniowe warsztaty upcycklingu oraz cykl „zielonych” zajęć w lesie Osobowickim. Latem w ramach tej ścieżki odbędzie się również wieczorna potańcówka na Przedmieściu Oławskim, turniej szachowy, a nawet warsztaty odkrywające sekrety robotyki i druku 3D!

Więcej informacji o projektach z tej ścieżki znajdziecie tutaj.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne

Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją – jednak mogą odbywać się najpóźniej do końca września.

Co jeszcze dzieje się w Mikrograntach?

Obecnie wciąż trwają działania projektów wybranych w pierwszym w tym roku naborze. W najbliższym czasie mieszkańcy mogą wziąć udział m.in. w organizowanym przez brochowską młodzież prawdziwym turnieju rycerskim w parku. Z kolei najmłodsi wciąż mogą dołączyć do muzycznych warsztatów „Rozśpiewane smyki w krainie muzyki”, a miłośnicy proekologicznych postaw do warsztatów renowacji mebli i osiedlowej wymiany ubrań w duchu zero waste na Szczepinie.

Więcej informacji o Mikrograntach

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

kontakt: mikrogranty[at]instytutkultury.pl

Mikrogranty NGO

kontakt: mikrograntyngo[at]fundacja-umbrella.org.pl

Mikrogranty młodzieżowe

kontakt: mikrograntymlodziezowe[at]fundacja-umbrella.org.pl

oraz facebook.com/mikrogranty 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl