wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jezioro Pawłowickie przejdzie metamorfozę

– Przejęliśmy teren dopiero w zeszłym roku. Jednak w dość szybkim tempie powstała dokumentacja zgodna z projektem WBO i na jej podstawie, w najbliższych tygodniach, będzie ogłoszony przetarg na I etap urządzania obszaru wokół kąpieliska. To zadanie które jeszcze w tym roku powinno się zakończyć – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Co zostanie zrobione?

jezioro Pawłowickie plan zagospodarowania

źródło mapy: zzm.wroc.pl

Projekt przewiduje m.in. oddzielenie strefy kąpielowej od pozostałej części stawu. W miejsce starych pomostów, przy plaży powstanie molo na planie owalu. Jego półokrąg wyznaczy strefę kąpielową. Po przeciwległej stronie jeziora, bliżej ulicy Sasankowej, zaprojektowano niewielką przystań kajakową. Kawałek dalej, w stronę skrzyżowania ul. Sasankowej z ul. Jeziorną, stanie wśród drzew scena plenerowa. W przyszłości będą mogły odbywać się na niej koncerty, przedstawienia czy lokalne wydarzenia. Wokół jeziora zaplanowano także nowe ławki i pomosty.

Plaża przy jeziorze Pawłowickim zostanie oczyszczona. Zniknie sąsiadująca z nią betonowa płyta, a jej miejsce zajmie plac zabaw. Zaplanowano go w takim miejscu, by rodzice z plaży mieli swoje pociechy cały czas na oku. Niedaleko placu zabaw, już wśród drzew, projektanci przewidzieli siłownię terenową. Zadrzewiony teren okalający jezioro od strony ul. Pawłowickiej w przyszłości ma zostać uzupełniony o park linowy.

Kolejnym krokiem ma być oczyszczenie jeziora

– Sam zbiornik to sprawa nieco bardziej skomplikowana, ale w tym roku powinny zakończyć się prace dokumentacyjne, na przyszły rok zaplanowana jest realizacja, polegająca na oczyszczeniu i zasileniu tego akwenu. Po tych inwestycjach będzie można mówić o uporządkowaniu terenu, aczkolwiek to nie wyczerpuje tematu, ponieważ kolejne zadania będą realizowane w następnych etapach. Jednak wcześniej muszą zostać uporządkowane sprawy własnościowe wokół zbiornika – mówi Marek Szempliński.

Projekt z WBO 2018

Rewitalizacja terenu jest realizacją projektu zgłoszonego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (projekt nr 637, WBO 2018). Uwagę na potrzebę uporządkowania terenu, renowacji ścieżek i rewaloryzacji zieleni oraz odnowienia infrastruktury zwróciła Rada Osiedla Pawłowice. W 2019 r. przeprowadzone zostały także konsultacje społeczne poświęcone rozwiązaniom przygotowanym przez projektantów. Opracowano raport, który dostępny jest tutaj. W oparciu o jego wyniki, wybrane zostały docelowe rozwiązania dla tego miejsca. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl