wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

I Kongres Wrocławskich NGO [ZDJĘCIA, TRANSMISJA]

Uczestnicy I Kongresu Wrocławskich Organizacji Pozarządowych Jarek Ratajczak
Uczestnicy I Kongresu Wrocławskich Organizacji Pozarządowych

We Wrocławiu działa ponad 4 tys. organizacji pozarządowych. 9 czerwca 2017 r., mając na uwadze rozwój dobrej współpracy między nimi a samorządem Wrocławia, ale także konsolidację samego środowiska, zorganizowano I Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych.

Pierwsza część relacji

Relacja

Ponad 200 osób i ok. 100 NGO z Wrocławia – zgromadziło się w hali byłej zajezdni MPK przy ul. Legnickiej (Centrum Sektor 3, Skatepark) na I Kongresie Wrocławskich NGO. Tematami rozmów będą m.in.: kultura, ekonomia społeczna, opieka i zdrowie, edukacja i wychowanie, sport, rekreacja i turystyka, ekologia. 

Uczestnicy I Kongresu Wrocławskich NGO, fot. Jarek Ratajczak

– To bardzo ważne wydarzenia, bo jednym z mierników obywatelskości jest działalność organizacji pozarządowych. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej przechodziliśmy proces modernizacji – teraz jesteśmy w innej fazie. Ja to nazywam uwspólnianiem miasta. W tym procesie ogromną rolę odgrywają organizacje pozarządowe. To są te podmioty, które jak mówił prezydent Wałęsa – biorą sprawy w swoje ręce. Myślę, że wraz z rosnącym budżetem miasta będziemy mogli coraz większe kwoty oddawać mieszkańcom właśnie poprzez organizacje pozarządowe – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Otwarcie I Kongresu Wrocławskich NGO, fot. Jarek Ratajczak

Jacek Sutryk, dyr. Departamentu Spraw Społecznych, przypomniał, że we Wrocławiu działa ponad 4 tys. NGO. Na realizowane projekty miasto przeznacza 3% budżetu, czyli ok. 100 mln zł, i co roku tych pieniędzy jest więcej.

– We Wrocławiu sprawdza się konstytucyjna zasada subsydiarności. Organizacje pozarządowe dużo lepiej i efektywniej niż państwo są w stanie realizować zadania z zakresu m.in. kultury, sportu czy ekologii – wylicza Jacek Sutryk. 

Uczestnicy I Kongresu Wrocławskich NGO, fot. Jarek Ratajczak

– Ten kongres był naszym marzeniem – mówili podczas otwarcia organizatorzy spotkania a Jacek Sutryk podkreślił, że Wrocław to silne obywatelskie miasto. 

– Wierzymy, że kongres przyczyni się do budowania dialogu, zrozumienia, wymiany doświadczeń między organizacjami pozarządowymi i samorządem Wrocławia. Kongres będzie miejscem nie tylko dyskusji o najważniejszych celach, ale również okazją do luźnych rozmów, poznania się, nawiązania kontaktów partnerskich. Planujemy spotkania branżowe. Ważnym punktem spotkania będzie również temat wyborów do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i prezentacja kandydatów – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyr. Biura Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

Uczestnicy I Kongresu Wrocławskich NGO, fot. Jarek Ratajczak

Integracja wrocławskich NGO

– Takich spotkań powinno być więcej. To okazja do integracji środowiska. Niestety na co dzień NGO zamiast współpracować rywalizują o pieniądze. Spotkanie daje też okazję do poznania urzędników, którzy odpowiadają za współpracę z organizacjami pozarządowymi a to dla nas bardzo ważne – mówi Anna Gazda, Ogrody Edukacyjne, która w NGO pracuje od 27 lat.

– To niespotykane by w jednym miejscu były wszystkie wrocławskie organizacje pozarządowe. Co dla mnie ważne, to nie jest sztywna konferencja, a wiele możliwości kuluarowych rozmów i spotkań branżowych, szkoda tylko że są o jednej godzinie, bo chciałoby się w nich uczestniczyć. Przyszłam, bo poszukują NGO na moim osiedlu, by wspólnie z radą osiedla organizować różne inicjatywy dla mieszkańców – mówi Anna Wiśniewska, Rada Osiedla Gajowice, Fundacja Aktywni Zawsze Razem.

9 czerwca ruszyły wybory do WRDPP

Podczas kongresu rozpoczęły się wybory do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać autoprezentacji kandydatów.

Kandydaci NGO do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, fot. Jarek Ratajczak

Kto ma reprezentować pozarządowy Wrocław? Jak ma wyglądać współpraca NGO z miastem? Co warto zmienić? – odpowiedzi na te pytania ma dać WRDPP. Rada będzie się składać z 10 osób: 6 to przedstawiciele NGO i po 2 osoby rekomendują prezydent Wrocławia i Rada Miejska. Głosowanie na zgłoszonych przez NGO kandydatów rozpoczęło się podczas kongresu, 9 czerwca i potrwa do 19 czerwca.

Wypełnione karty do głosowania można złożyć w Biurze ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, ul G. Zapolskiej 4 pokój 120, I piętro w godzinach 7.4–15.45 do dnia 19.06.2015 r., pocztą – decyduje data wpływu do Biura ds. Partycypacji Społecznej lub osobiście 09.06.2017 r. podczas kongresu w punkcie wyborczym. Wyniki wyborów zostaną opublikowane do 26 czerwca. 

Informacja organizatorów spotkania: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Fundacja Umbrella

I Wrocławski Kongres to ważny element dla opracowania wieloletniej strategii współpracy Organizacji Pozarządowych i Urzędu Miejskiego Wrocławia, a także wybory przedstawicieli NGO do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

PEŁNY PROGRAM - https://goo.gl/YikIoX

W programie Kongresu:

Wydarzenie na FB:

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama