Przy dworcu Wrocław Główny powstała nowa droga rowerowa i chodnik

Joanna Leja

Wzdłuż ulicy Małachowskiego, od ul. Dworcowej do ul. Pułaskiego powstała droga rowerowa i nowy chodnik. Ta inwestycja to inicjatywa mieszkańców, którzy wybrali ten projekt w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Nowy odcinek pieszo-rowerowy ma zapewnić bezpieczne poruszanie się w tej okolicy.

Kolejna wrocławska inwestycja rowerowa oddana do użytku. W okolicy dworca Wrocław Główny można już korzystać z nowych dróg rowerowych, jak i z udogodnień dla pieszych.  

– Odcinek na ulicy Małachowskiego to już czwarta z rzędu rowerowa inicjatywa, która jest pomysłem mieszkańców, jest to projekt wybrany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Pozostałe odcinki, które udało się zrealizować to trasa od Dworca Świebodzkiego do ulicy Grabiszyńskiej, od Grabiszyńskiej do Świdnickiej, od Świdnickiej do Dworcowej i odcinek Dworcowa Pułaskiego. Wraz z budową tych dróg powstają nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe – mówi Daniel Chojnacki oficer rowerowy.

Dzięki tej nowej inwestycji można dotrzeć na rowerze z centrum pod sam dworzec Wrocław Główny oraz w okolice ul. Hubskiej, na której obecnie budowana jest nowa droga rowerowa.

Czytaj też: Przy Dworcu Wrocław Główny powstanie nowa droga rowerowa

Droga rowerowa głównie wykorzystuje powierzchnię istniejących chodników i w bardzo niewielkim stopniu jezdni, fot. J. Leja

Miejsce dla rowerzystów, pieszych i aut

Po obu stronach ulicy Małachowskiego rowerzyści mogą jechać jednokierunkowymi drogami rowerowymi o szerokości od 1,5 do 2 metrów.

– Od strony poczty powstał chodnik, którego w tym miejscu brakowało, piesi przechodzili bowiem wzdłuż ogrodzenia, co było bardzo niebezpieczne. Spod poczty, na rowerze, można teraz jechać w stronę wiaduktu wyznaczonym pasem na jezdni, następnie wjechać na odcinek pieszo-rowerowy – tłumaczy Daniel Chojnacki.

ul. Małachowskiego przy budynku Poczty Polskiej, fot. J. Leja

Po przeciwnej stronie droga rowerowa znajdzie się na chodniku, na który rowerzyści wjadą z pasa rowerowego wyznaczonego na jezdni. Tam auta nie będą mogły parkować na chodniku. Miejsca postojowe zostaną wyznaczone na jezdni.

Czytaj też: Rozpoczęła się budowa drogi rowerowej przy ul. Hubskiej

Dodatkowo, w tym rejonie Wrocławia, planowane jest również stworzenie przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu ul. Małachowskiego z ul. Pułaskiego i ul. Dworcową.

fot. ZDiUM

Nowa organizacja ruchu

Przy okazji oddania drogi rowerowej, przy dworcu Wrocław Główny, zmieniła się również organizacja ruchu na ul. Małachowskiego.

Obowiązujące zmiany:

  • brak możliwości skrętu w lewą stronę dla wyjeżdżających z parkingu poczty,
  • likwidacja sygnalizacji przy ul. Dąbrowskiego,
  • zakaz parkowania aut na chodniku, możliwe jest to wyłącznie w wydzielonych miejscach na jezdni.