30 października na ulice Wrocławia wraca Streetbus

fot. MPK Wrocław

Bus rozwożący ciepłe posiłki osobom bezdomnym ponownie wyruszy w trasę. Na ulicach Wrocławia zobaczymy go z powrotem już od 30 października.

– Bus będzie kursował wyznaczoną trasą, zatrzymując się na stałych przystankach: Sieradzka, Bzowa (Centrum Zajezdnia), Katedra, Sucha oraz w nadzwyczajnych sytuacjach w innych miejscach, które nie znajdują się na stałej trasie, a są miejscami przebywania osób bezdomnych. Na każdym stałym przystanku zaplanowano około 20-30-minutowy postój busa, podczas którego będą wydawane posiłki – informuje Michał Maliczkiewicz z Wydziału Partycypacji Społecznej.

Kilkadziesiąt tysięcy porcji dla potrzebujących

Realizatorem zadania podczas ubiegłego sezonu była Fundacja Homo Sacer. Przez 8 miesięcy, 7 dni w tygodniu, każdego wieczoru Streetbus wraz ze streetworkerami zataczał po mieście około czterdziestokilometrową pętlę. Rozwiózł 36 757 porcji ciepłej zupy. Projekt realizowany jest przez Wydział Partycypacji Społecznej oraz MOPS, a wsparcie logistyczne zapewnia MPK Wrocław. 

Jak wynika z danych MOPS, problem bezdomności dotyka we Wrocławiu ponad 900 osób.

Geneza wrocławskiego Streetbusa

Jak wspomina Sebastian Wolszczak, wicedyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej, gdzieś u źródeł projektu leży rozmowa, z którą przyszedł do urzędu Andrzej Ptak z wrocławskiej Fundacji Homo Sacer.

– To Andrzej Ptak zwrócił naszą uwagę na potrzebę większego wsparcia dla osób wykluczonych. Formułę autobusu zaproponował w 2019 roku Michał Maliczkiewicz z Wydziału Partycypacji Społecznej. Podobne inicjatywy zaczynały wówczas torować sobie drogę w kilku innych polskich miastach. Mieliśmy do dyspozycji zabytkowe autobusy, więc nagle wszystko zaczęło składać się w całość. Problem stanowiła natomiast licencja przewozowa. Na szczęście w projekt zaangażowało się wtedy wrocławskie MPK – mówi Sebastian Wolszczak.

„Temat nabrał tempa po kontakcie z Krzysztofem Balawejderem. Teraz jesteśmy przed rozstrzygnięciem konkursu dla NGO na wypełnienie treścią tego, jak taki autobus powinien działać” – pisał w grudniu 2019 roku Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. 4 stycznia 2020 Streetbus wyruszył po raz pierwszy w trasę.