Rowerowe wyzwanie na Pustyni Danakilskiej

Wysokie temperatury, gorące wiatry i bardzo duża wilgotoność powietrza, to tylko część wyzwań jakie stoją przed wrocławskimi podróżnikami -  Magdaleną Mokrzan i Marcinem Korzonkiem.

  • Dzieci z Addis Abeby

    Dzieci z Addis Abeby

  • Marcin Korzonek w drodze z Bahyr Dar do Mekele

    Marcin Korzonek w drodze z Bahyr Dar do Mekele

  • Magdalena Mokrzan i Marcin Korzonek w stolicy Etiopii Addis Abebie

    Magdalena Mokrzan i Marcin Korzonek w stolicy Etiopii Addis Abebie


1 lutego rozpoczęli oni górski odcinek wyprawy rowerowej przez Etiopię, wiodący przez potężny masyw Wyżyny Abisyńskiej. Rowerzyści zmierzają teraz ku Pustyni Danakilskiej – najgorętszemu miejscu na Ziemi.

Średnia roczna temperatura powietrza w Etiopii wynosi 35°C, a upały na Pustyni Danakilskiej podnoszą często słupek rtęci powyżej 50°C. Opady są symboliczne, sięgają maksymalnie 200 mm rocznie. Podróżnicy nie znaleźli informacji, by komukolwiek wcześniej udało się przemierzyć Pustynię Danakilską na rowerze.

Etiopia – kraina ekstremów

Wyzwaniem dla rowerzystów będą nie tylko wysokie temperatury, gorące wiatry i bardzo wysoka wilgotność powietrza. Etiopia to kraina ekstremów. Znaczna część kraju leży 2500 m powyżej poziomu morza, ale sama Pustynia Danakilska znajduje się w depresji, na styku rozsuwających się płyt tektonicznych – 120 m poniżej poziomu morza. Podróżnicy siłą własnych mięśni będą musieli pokonywać różnice wzniesień oraz wszelkie nierówności terenu na kamienistej pustyni. Będą przejeżdżali obok wielu gorących siarkowych źródeł, aktywnych wulkanów na wzniesieniu Erta Ale oraz solnych jezior, z których nomadowie do dziś tradycyjnymi technikami wydobywają sól, a następnie w równych, płaskich blokach transportują ją na wielbłądach. Mało jednak prawdopodobne, by miejscowa ludność pustynnego regionu – Afarowie – w razie potrzeby pomogła wrocławskim podróżnikom. Afarowie słyną bowiem z tego, że nie lubią obcych i są bardzo niegościnni. Miejmy nadzieję, że opowieści o nich są mocno przesadzone.

Wrocławscy podróżnicy rowerowi

Dla Marcina Korzonka nie będzie to pierwsza wyprawa na rowerze przez pustynię. W ten sposób podróżnik przemierzył już pustynię Gobi, a także pustynię Kara-kum i Kyzył-kum. W sumie, w czasie kilkunastu zorganizowanych przez siebie wypraw, przejechał ponad 25 tysięcy kilometrów. Wędrówki rowerowe odbywał również po wysokich górach, między innymi jako jeden z pierwszych Polaków pokonał góry Karakorum (z Kaszgaru w Chinach do Islamabadu w Pakistanie). Dla Magdaleny Mokrzan będzie to natomiast pierwsza wyprawa przez pustynię, choć wrocławianka przepedałowała już setki kilometrów w czasie samotnych podróży przez Bałkany (od Adriatyku do Morza Czarnego) oraz przez Laponię na Nordkapp.

Wyprawa DanakilBike 2015 odbywa się pod patronatem Romana Rojka– konsula honorowego Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii, Rafała Dutkiewicza – prezydenta Wrocławia oraz Ewy Wolak – posłanki, przewodniczącej Parlamentarnej Grupy Rowerowej.

Zainteresowany wyprawą? Bądź na bieżąco!Zgłoś uwagę