Remont budynku prokuratury – odsłonięto fragment elewacji

Przebudowa zabytkowego budynku prokuratury przy ul. Podwale jest na razie w okolicach półmetku, ale już można podziwiać fragment nowej elewacji. Zobaczcie, jak wygląda.

  • Kolor elewacji został odtworzony na podstawie badań stratygraficznych. fot.JK


Umowa na remont kompleksu budynków Prokuratury Okręgowej przy ul. Podwale 27 (od Orląt Lwowskich do skrzyżowania Podwale/Sądowa) została podpisana w lipcu 2018 roku. Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała Grupa Budowlana Alstal. Budynek dawnych koszar kirasjerów, który wzniesiono w XIX wieku, odzyskuje dawny blask. To jego największy remont od wojny.

– Zakres prac dotyczy elewacji zewnętrznej z wymianą stolarki okiennej i drzwi oraz przebudową wnętrza od piwnic po poddasze – mówi prokurator okręgowa Agnieszka Mulka-Sokołowska.

Prace na zewnątrz są realizowane w pierwszej kolejności. Kilka dni temu robotnicy odsłonili fragment poddanej renowacji elewacji frontowej. Można ją zobaczyć w nowym, odtworzonym na podstawie badań, kolorze. Kojarzony przez wiele lat z szarością i pokryty siatką ochronną budynek odsłonił swoje piękne oblicze.

 – Kolor został dobrany na podstawie badań stratygraficznych i konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków – tłumaczy prokurator okręgowa.

Wszystkie prace mają zakończyć się wiosną 2021 roku. Inwestycja kosztuje około 36 milionów, częściowo jest finansowana z UE. Po remoncie, do nowego gmachu ma przeprowadzić się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, która teraz działa w budynku sądu przy Podwalu.

Budynek przy Podwalu zbudowano w 1834 r. Powstał na potrzeby koszar Śląskiego Pułku Kirasjerów Gwardii. Stacjonowało w nim kilkuset żołnierzy. Po wojnie z gmachu korzystała Politechnika Wrocławska. Natomiast później, aż do końca 2009 r. przy Podwalu siedzibę miało starostwo powiatowe.Zgłoś uwagę