Tramwaj na Nowy Dwór – niebawem przetarg na projekt

Miasto przekazało szczegółowe wytyczne techniczne dotyczące budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór do Wrocławskich Inwestycji. Jest szansa, że jeszcze w lutym zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu dla tej trasy.


Zespół ds. Rozwoju Transportu Szynowego w Urzędzie Miejskim Wrocławia przygotował i przekazał do spółki Wrocławskie Inwestycje dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargu na opracowanie projektu trasy na Nowy Dwór. Konsultowali je przedstawiciele Wydziału Transportu, MPK i ZDiUM. Teraz rozpoczną się przygotowania do ogłoszenia postępowania.
 - Po wyborze projektanta i opracowaniu wstępnych materiałów projektowych planujemy przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami m.in. na temat lokalizacji przystanków. Udostępnimy  je wrocławianom i zorganizujemy spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami Wrocławia. Spotkania te będą się odbywać niezależnie od konsultacji społecznych wymaganych w procedurze uzyskiwania decyzji środowiskowej, gdzie również mogą wypowiadać się mieszkańcy – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, kierownik projektu z UM we Wrocławiu.

Ogłoszenie pierwszego przetargu na dokumentację planowane jest do 29 lutego tego roku. To jednak dopiero pierwszy krok do realizacji inwestycji. Urzędnicy muszą uzyskać również decyzję środowiskową dla budowy tej trasy. Procedura uzyskania decyzji  może potrwać nawet rok. W harmonogramie ramowym inwestycji zapisano, że decyzja najwcześniej może być gotowa w II połowie 2017 roku.

Kiedy mogą ruszyć roboty?

Jeśli uzyskaniem decyzji środowiskowej pójdzie zgodnie z planem to ogłoszenie przetargu na same roboty budowlane jest możliwe również w II połowie  2017 roku. Równocześnie urzędników czeka jeszcze pozyskanie Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, które pozwoli wykonawcy wejść na tereny, których inwestycja dotyczy i rozpocząć roboty budowlane. Także tereny innych właścicieli niż Gmina Wrocław.

Zakończenie robót i oddanie do użytku trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór planowane jest na koniec 2019 roku.  

Przypomnijmy. Na Nowy Dwór ma powstać jezdnia autobusowo-tramwajowa, dwukierunkowa, odseparowana od ruchu kołowego, przeznaczona dla ruchu tramwajowego i autobusowego dostępna także dla pojazdów uprzywilejowanych. Długość nowobudowanej trasy (od pętli tramwajowej przy ul. Rogowskiej do pl. Orląt Lwowskich) to około 5,3 km.

Więcej o tramwaju na Nowy Dwór 

Zgłoś uwagę