Przegląd Sztuki Survival w czerwcu w Pafawagu. Znamy program

Ubiegłoroczny 18. Przegląd Sztuki Survival w Przepompowni Port Miejski był jednym z nielicznych festiwali w 2020 roku, jaki udało się zorganizować z pełnym udziałem publiczności. Ale i w tym roku przestrzenna lokalizacja – kotłownia byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag przy ul. Fabrycznej 14 – zwiastuje bezpieczne podziwianie prac współczesnych artystów. 19. Survival startuje 25 czerwca, potrwa cztery dni, a do 14 lutego artyści mogą zgłaszać prace do konkursu na realizacje artystyczne.

  • Kotłownia Pafawagu/fot. Małgorzata Kujda


Sztuka w wyjątkowych lokalizacjach

Survival znany jest z tego, że co roku organizatorzy – niezmiennie Fundacja Art Transparent – zapraszają zwiedzających do innej, pieczołowicie wybranej lokalizacji, na co dzień niedostępnej dla osób postronnych. Dzięki temu, oprócz podziwiania nowej sztuki, można zajrzeć do wnętrz budynków, fabryk, dawnych manufaktur. Często, tak było choćby w ubiegłym roku, sama droga do miejsca przeznaczenia bywa przeżyciem samym w sobie, bo Port Miejski zachwyca wielbicieli dawnej architektury, fotografików, inspiruje filmowców.

Zobaczcie ubiegłoroczny 18. Przegląd Sztuki Survival w Porcie Miejskim

W 2020 roku hasłem był tytuł „Wasteland” („Ziemia jałowa”) zaczerpnięty ze słynnego tomu Thomasa Stearnsa Eliota. W tym roku z kolei zainspirowane pandemią motto „Nigdzie stąd nie pojedziecie”, które będzie okazją do refleksji m.in. nad ograniczeniem naszej mobilności. I nieprzypadkowo wybrano też miejsce prezentacji sztuki.

Kotłownia Pafawagu/fot. Małgorzata Kujda

W 2021 roku kolej na Pafawag

W tym roku prace artystów obejrzymy od 25 do 29 czerwca w kotłowni, która jest częścią byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag we Wrocławiu (do lat 80. jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego).

Przed drugą wojną światową to miejsce kojarzono jako fabrykę Linke-Hoffman-Werke. – Produkowano w niej dosłownie wszystko, co mogło poruszać się na torach – lokomotywy, wagony kolejowe różnego przeznaczenia, wagoniki dla kolejek górskich, ale również tramwaje, ciągniki, maszyny dla przemysłu spożywczego – wylicza Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Obecna Bombardier Transporter Polska zatrudnia wprawdzie dziesięć razy mniej osób niż w latach swojej świetności, ale istnieje, jako jedna z niewielu wrocławskich fabryk, ponad 100 lat w tym samym miejscu. Obecne tereny wrocławskiego Pafawagu przekształcane są w usługowo-mieszkaniowy fragment miasta. Kotłownia będzie jego częścią.

19. edycja Przeglądu Sztuki Survival

19. edycja Przeglądu Sztuki Survival

Wystawa
Termin od 25 czerwca 2021 do 29 czerwca 2021

Miejsce Pafawag

Zobacz

Prace na trzech poziomach budynku

Tegoroczne Survivalowe prezentacje artystyczne (wideo, dzieła malarskie, instalacje, obiekty i prace rysunkowe, rzeźby czy ceramikę) obejrzymy na trzech poziomach we wnętrzu budynku, będą też  na zewnątrz czy w przestrzeni Sekcji Studenckiej wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Scena Wideo została zainscenizowana przy fundamentach kotłów (niegdyś ogrzewały wodę), projekcje odbędą się też na szczytowej ścianie monumentalnej Kotłowni.

Nie zabraknie pandemicznej Sceny Dźwiękowej. – W historii praktyki pejzażu dźwiękowego globalne zamknięcie było być może jedyną okazją do faktycznego „wsłuchania się w świat”, przy diametralnie mniejszym zanieczyszczeniu hałasem komunikacyjnym – mówi Daniel Brożek, kurator sceny.

Poza oglądaniem, czeka nas cały panel dyskusyjny. W cyklu debat o mobilności oraz przyszłych scenariuszach międzynarodowej wymiany artystycznej wezmą udział goście z Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych, Belgii czy Holandii (w siedzibie sąsiadującej z Kotłownią Wyższej Szkoły Bankowej w ramach Sceny Społecznej i programu Kreatywna Europa).

Ciekawe spotkania i promocje

  • Spacery po okolicy byłego Pafawagu

Oprowadzania kuratorskie zostały wzbogacone o dedykowane odsłony dla rodziców z małymi dziećmi (Baby Art Walk oraz Kid Art Walk) czy seniorów (Senior Art Walk). Specjalny spacer dźwiękowy „Śpiewajmy Pa-fa-wag!” w formie słuchowiska oferuje także tegoroczna Scena Dźwiękowa. Nowością w programie jest „ciche zwiedzanie” – w tej formule bodźce dźwiękowe i świetlne zostaną zminimalizowane.

  • Spotkanie z historyczką sztuki Iwoną Kałużą pt. „ Kultura dla mas?”

Przybliży działalność artystów plastyków, ale też artystów amatorów/robotników mających styczność z Pafawagiem. Wykład stanie się pretekstem do opowieści o roli zakładów przemysłowych w zakresie upowszechniania, a zarazem kreowania kultury i sztuki w socjalistycznej Polsce.

  • Prezentacja książki „Kult Jednostki” (premiera jesienią tego roku), debiutanckiego wydawnictwa Torypress

To tom o najdłużej produkowanym (1962–1993) pojeździe szynowym na świecie, modelu EN57. Kultową „Jednostkę” do dziś możemy spotkać na trasach kolejowych. Na terenie Przeglądu przygotowano klub festiwalowy ze strefą gastronomiczną, w której zaparkują lokalne foodtrucki.

  • W ulicznej Galerii Szewska na dziewięciu dwustronnych witrynach ekspozycyjnych (usytuowanych przy ul. Szewskiej między ul. Kotlarską a Nożowniczą) od 14 do 30 czerwca można oglądać wystawę odkrywającą fragmenty przygotowanych prac artystycznych, prezentowanych podczas Przeglądu.
Wstęp na SURVIVAL jest bezpłatny – na wydarzenia towarzyszące wystawie głównej obowiązują zapisy – odnośnik do zapisów pojawi się na stronie survival.art.pl oraz w mediach społecznościowych we wtorek (15.06.2021) o godzinie 10:00.

Partnerem strategicznym Survivalu jest Pracownia Projektowa Maćków, a przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.Zgłoś uwagę