wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zatruta Odra. Są jeszcze pieniądze dla poszkodowanych firm. ZUS przyjmuje wnioski do końca roku
Na zdjęciu żałobna tabliczka, jaka pojawiła się na moście we Wrocławiu po zatruciu Odry. Wrzesień 2022, zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu żałobna tabliczka, jaka pojawiła się na moście we Wrocławiu po zatruciu Odry. Wrzesień 2022, zdjęcie ilustracyjne

Są, ale prawie nikt się po nie nie zgłasza. Z całego Dolnego Śląska do ZUS wpłynęło tylko 15 wniosków. O 3010 złotych na pracownika mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność nad Odrą. Termin składania wniosków upływa wraz z końcem roku.

Reklama

– Według naszych wstępnych szacunków o pomoc mogło wnioskować 16 tys. firm z terenów nadodrzańskich, ale na naszym terenie wpłynęło zaledwie 15 wniosków – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Żeby otrzymać pomoc, konieczne jest wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022

Konkretnie - niższego o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo sierpniu 2021 r.

Jednorazowa wypłata (za sierpień 2022 r.) w kwocie 3 010 zł za każdego ubezpieczonego spełniającego warunki ustawowe  jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie podlega także potrąceniom i egzekucji. Świadczenie stanowi tzw. pomoc de minimis.

Pomoc przewidziana w ustawie obejmuje m.in. przedsiębiorców, którzy prowadzą nad Odrą działalność w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki czy sportu i rekreacji. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl