wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Plastry zamiast zastrzyków w leczeniu cukrzycy
Jan Hendriks (CEO) i dr Paweł Biernat (CTO) z Biotts. Biotts
Jan Hendriks (CEO) i dr Paweł Biernat (CTO) z Biotts.

Biotts - biofarmaceutyczna spółka z Wrocławia, złożyła zgłoszenie patentowe w Stanach Zjednoczonych. Zamierza pomóc chorym w leczeniu cukrzycy i otyłości zastępując zastrzyki plastrami. Gotowy produkt ma być dostępny na rynku najpóźniej do 2027 r. To także duża szansa na sukces finansowy, bo rynek takich produktów medycznych do 2030 roku będzie wart 100 mld dolarów rocznie.

Reklama

Biotts to wrocławska firma, która jako pierwsza na świecie skutecznie podała przez skórę semaglutyd, czyli lek stosowany przy cukrzycy, w dodatku otrzymując 10-krotnie wyższe wyniki biodostępności substancji czynnych leku w porównaniu do formy doustnej.

Poza tym, taki sposób jego podania przyczynia się do redukcji negatywnych skutków ubocznych, występujących w przypadku tabletek i iniekcji. System transdermalny biotechu może być wykorzystany do aplikacji powszechnie stosowanych leków przeciwcukrzycowych, onkologicznych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Produkt przebadany na ludziach

Aktualnie spółka z pozytywnym wynikiem zakończyła badania kliniczne na ludziach, w trakcie których testowano nośniki MTC-Y z substancją przeciwcukrzycową - dapagliflozyną. Projekt potwierdził bezpieczeństwo i efektywność nośnika, dzięki czemu przezskórne plastry mogą być testowane z inną substancją przeciw cukrzycy – aktywną insuliną. To otwiera furtkę do dalszych badań nośników z wykorzystaniem insuliny od Bioton SA. Najpóźniej do 2027 r. Biotts planuje premierę gotowego produktu na globalnym rynku farmaceutycznym. Eksperci szacują, że rynek takich leków do 2030 roku osiągnie wartość 100 mld dolarów rocznie. 

Jak twierdzi Jan Hendriks, prezes Biotts, specjaliści spółki cały czas pracują nad formulacją i możliwe jest, że ich docelowy produkt będzie miał jeszcze większą biodostępność.

Biotts właśnie złożył zgłoszenie patentowe na semaglutyd transdermalny oraz pozostałe cząsteczki GLP-1 w USA i planuje wprowadzić na rynek gotowy produkt do końca 2026 r.

Semaglutyd to gwiazda globalnej medycyny, regulująca poziom cukru we krwi i wykorzystywana w leczeniu cukrzycy typu 2, otyłości i insulinooporności, a niedługo także Alzheimera.
Jan Hendriks

Pacjenci nie lubią zastrzyków

Najnowsze analizy potwierdzają preferencje pacjentów w kwestii zastąpienia zastrzyków insulinowych niekonwencjonalną, bezinwazyjną metodą. Cały czas poszukują oni nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko pomogą im w samodzielnej terapii oraz zapewnią komfort i bezpieczeństwo codziennego leczenia, ale też dadzą poczucie, że mogą funkcjonować jak osoby zdrowe. Stąd tak ważna jest efektywność transdermalnego nośnika Biotts, czyli zwiększona skuteczność transportu substancji czynnych przez skórę do krwiobiegu, bez niepożądanych efektów ubocznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl