wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
fot. inwestor

Powstanie specjalnego centrum szkoleniowego i ścisłą współpracę z Politechniką Wrocławską – zapowiada należąca do Lufthansy Technik i General Electric Aviation – spółka XEOS. O wpływie innowacyjnych inwestycji na rozwój gospodarki Dolnego Śląska rozmawiano 24 stycznia 2017 r. na Politechnice Wrocławskiej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele inwestora oraz władz Wrocławia.

Reklama

W Środzie Śląskiej w Aglomeracji Wrocławskiej zakład serwisowania i naprawy supernowoczesnych silników lotniczych wybuduje spółka XEOS, należąca do Lufthansy Technik i General Electric Aviation. Wmurowanie kamienia węgielnego planowane jest na marzec 2017 roku, natomiast uruchomienie operacji w zakładzie na wrzesień 2018 roku.

– Na lokalizację naszej inwestycji wybraliśmy Dolny Śląsk, przede wszystkim ze względu na ogromny potencjał, który dostrzegamy w tym regionie. Jesteśmy przekonani, że zakład XEOS stanie się światowej klasy centrum innowacji i nowoczesnych technologii branży lotniczej – mówi Thomas Boettger, dyr. zarządzający XEOS.

– Inwestycje takie jakie XEOS przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki. Najnowocześniejsze technologie, innowacyjne rozwiązania i miejsca pracy dla wysokiej klasy specjalistów to elementy, z których składa się gospodarka oparta na wiedzy – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Przedstawiciele firmy XEOS podkreślają, że ich inwestycja jest warta 250 mln euro (1 mld zł), kolejne ok. 75 mln euro zostanie wydane na współpracę z regionalni poddostawcami i biurami projektowymi.

– Przy tego rodzaju inwestycjach jedno miejsce pracy może oznaczać utworzenie od 3 do 5 miejsc u poddostawców a to oznacza rozwój całego regionu – podkreśla Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Centrum Szkoleniowe XEOS we Wrocławiu

Zatrudnienie w zakładzie XEOS znajdzie 500 osób, w tym w dużej części inżynierowie. Firma w szkolenia kadry zainwestuje 15 mln euro. Część z tych środków zostanie przeznaczona na budowę specjalistycznego Centrum Szkoleniowego we Wrocławiu.  Szkolenie pracowników rozpocznie się 1 lutego 2017 r. Co 6 tygodni proces treningu zawodowego będzie rozpoczynała nowa grupa 24 kandydatów. W sumie w najbliższej przyszłości przeszkolonych zostanie 120 osób.

– Chcemy współpracować z regionalnym i lokalnym biznesem oraz kształcić najwyższej klasy specjalistów. W tym celu zainwestujemy 15 mln euro w szkolenie kadry, tworząc we Wrocławiu specjalistyczne Centrum Szkoleniowe – mówi Thomas Boettger.

– Liczę, że XEOS będzie miejscem pracy wielu absolwentów Politechniki Wrocławskiej. W branży lotniczej wymagane są zarówno wiedza techniczna, jak i umiejętność jej zastosowania, a takie właśnie kompetencje zdobywają na naszej uczelni przyszli inżynierowie – mówi Andrzej Dziedzic, prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej.

Centrum serwisowania dla silników lotniczych

Głównym przeznaczeniem zakładu w Środzie Śląskiej będzie serwisowanie silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Te ostatnie trafią do zakładu od 2021 roku, i będą najnowocześniejszymi silnikami lotniczymi w swojej klasie.

XEOS wybuduje zakład pod Środą Śląską na 15 ha działce. Przeciw budowie zakładu jest część okolicznych mieszkańców, którzy obawiają się m.in. wpływu tej inwestycji na środowisko. W tej sprawie 24 stycznia protestowali przed budynkiem Politechniki, w którym zorganizowano konferencję.

Czytaj także –Inwestycja Lufthansy i General Electric w Środzie Śląskiej

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl